Upławy to wydzielina z pochwy, która w zależności od swojej postaci, zapachu i etiologii może być naturalnym procesem fizjologicznym albo symptomem schorzenia wymagającego leczenia ginekologicznego.

Data dodania: 2010-11-05

Wyświetleń: 2733

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Normalna, prawidłowa wydzielina z pochwy jest bezbarwna i pozbawiona nieprzyjemnego zapachu. Ta śluzowa wydzielina ta jest produkowana między innymi przez gruczoły przedsionkowe większe, zwane również Gruczołami Bartholina, znajdujące się wewnątrz warg sromowych większych. W czasie podniecenia seksualnego wytwarzają one śluz zmniejszający suchość pochwy i ułatwiający penetrację. Problemem jest, gdy nawilżenie jest niewystarczające, a suchość pochwy powoduje dyskomfort podczas stosunku. Suchość pochwy może być spowodowana przyjmowaniem leków o działaniu przeciwcholinergicznym oraz sympatykomimetycznym, do których zaliczane są niektóre leki antyalergiczne, nasercowe, naczyniowe, psychiatryczne.

W wydzielinie pochwowej znajdują się także fragmenty złuszczającego się nabłonka pochwy, śluzu szyjkowego oraz wydzieliny z wydzieliny z gruczołów błony śluzowej macicy i jajowodów.

Kolor i konsystencja wydzieliny pochwowej zmienia się w zależności od fazy cyklu miesięcznego kobiety. W pierwszej fazie cyklu – do 8 dnia u większości kobiet występuje suchość pochwy.  W fazie owulacyjnej śluz jest obfity, bezbarwny, ciągnący przez co chroni plemniki przed kwaśnym odczynem dróg rodnych. W trzeciej, lutealnej fazie cyklu aż do wystapienia miesiączki śluz jest gęsty i grudkowaty, aby chronić pochwę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Wydzielina zmienia się również na przestrzeni życia kobiety. U dziewczynek zwykle jest dość skąpa, biała i bezwonna. U dziewcząt w wieku pokwitania ilość wydzieliny się zwiększa, co nie powinno niepokoić, jeżeli upławom nie towarzyszy nieprzyjemny zapach czy inne dolegliwości. W okresie przekwitania układ hormonalny spowalnia, przez co zmniejsza się ilość śluzu i często odczuwana bywa suchość pochwy. U kobiet w wieku menopauzalnym, po zaniku miesiączki śluz przestaje być wytwarzany. Brak odpowiedniego nawilżenia jest czynnikiem narażającym starsze kobiety na zapalenie pochwy i zakażenia sromu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena