Gdzie można najłatwiej rozkręcić swój handel przez Internet nie angażując przy tym zbyt dużych środków?
Odpowiedź jest prosta: na Allegro.

Data dodania: 2010-10-31

Wyświetleń: 2114

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Allegro już od wielu lat jest niekwestionowanym potentatem  rynku aukcji internetowych w Polsce. Jest także miejscem, w którym wielu ludzi niespodziewanie dorobiło się ogromnych sum pieniędzy zaczynając od małej, detalicznej sprzedaży, a kończąc na poważnych przedsiębiorstwach i purpurowych znaczkach Super Sprzedawcy nieodzownie kojarzonym z barwami hierarchów Kościoła katolickiego. I pomimo tego, że w sytuacji stale rosnącej konkurencji purpurowy status nie ma już takiego znaczenia jak kiedyś, nie oznacza to, że na Allegro skończyły się już czasy wielkich fortun.

Myśląc o poważnym handlu na Allegro przede wszystkim należy pamiętać o założeniu działalności gospodarczej, która jest obecnie nieodzownym elementem każdego sprzedawcy. Nie oznacza to, że występując jako osoba fizyczna nie będziemy mogli dokonywać transakcji, ale myśląc o szerokiej skali jest to wręcz samobójstwo. Nie raz miałem okazję słyszeć jak ludzie, którzy najczęściej w okresie studiów chcieli sobie dorobić sprzedawali systematycznie różne rzeczy bez działalności gospodarczej, a teraz niejednokrotnie nawet po kilku latach od zaprzestania handlu dostają wezwania z Urzędu Skarbowego i grożą im potężne kary finansowe za niepłacenie podatków.

Jeśli już mamy zarejestrowaną działalność gospodarczą to kolejnym krokiem jest założenie firmowego konta użytkownika. Nie będę tu opisywał całego procesu zakładania, ponieważ jest on naprawdę prosty, a w razie problemów Allegro posiada wiele prostych przewodników. Najważniejsze jest to, że w celu założenia konta firma musimy podać wszystkie informacje związane z naszą spółką ( NIP, REGON, wpis do KRS ).

Decydując się na handel za pośrednictwem Allegro warto skorzystać z narzędzi, które nie tylko przyśpieszą, ale także znacznie ułatwią nam naszą działalność. Niewątpliwie ciekawą usługą jest możliwość założenia własnego sklepu internetowego. Sklep to w istocie odrębny katalog specjalnych aukcji danego użytkownika. Towary n nich wystawiane dostępne są bez licytacji przez okres 30 dni, jest też możliwość ich pogrupowania w sprecyzowanych przez siebie kategoriach. Każdy sklep ma unikatową domenę (nazwa.na.allegro.pl), logo i opis. Prowadzenie sklepu kosztuje odpowiednio
2,5 zł za pierwszy miesiąc oraz 9,99zł za każdy następny plus prowizja za wystawienie i sprzedaż. Kolejną dogodnością ze strony Allegro, choć nie bezpłatną jest Menedżer Sprzedaży. Usługa zarządzania sprzedażą jest prawdopodobnie jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi skierowanych do sprzedawców. Za jego pomocą min. zautomatyzujemy organizowanie aukcji, obsługę transakcji i wystawiania komentarzy. Jednak największym udogodnieniem jest możliwość grupowania transakcji tego samego klienta oraz opcja automatycznego drukowania dokumentów pocztowych.

Gdy mamy już założone konto, zdecydowaliśmy się na założenie wewnętrznego sklepu możemy przystąpić do sprzedaży ( pomijam tu kwestię pozyskiwania towaru, którym będziemy handlować,
a bez którego nasza działalność nie ma sensu ). Jednakże biorąc pod uwagę ogromną już i w dodatku stale wzrastającą konkurencję, nawet jeśli mamy bardzo konkurencyjny towar powinniśmy się trzymać kilku podstawowych zasad skutecznej sprzedaży:

1. Starannie opisuj sprzedawany przedmiot. Wymień jego parametry techniczne, opisz jego stan używając krótkich zdań.

2. Przygotuj profesjonalne zdjęcia. Unikaj zdjęć robionych telefonem komórkowym i staraj się wykorzystywać światło dzienne.

3. Podaj swoje dane: nazwa i adres firmy, dane kontaktowe, NIP, numer konta bankowego.
W ten sposób podkreślisz swoją wiarygodność.

4. Dokładnie opisz warunki przesyłki.

5. Stosuj jednolite szablony graficzne dla swoich aukcji – dzięki temu z czasem użytkownicy będą rozpoznawać twoje oferty po wyglądzie.

6. Starannie przygotuj stronę „O mnie”, która będzie stanowiła twoją internetową wizytówkę.

 Handel na Allegro niewątpliwe nie należy już do najłatwiejszych, głównie z racji ogromnej konkurencji i niezwykle niskich cen. Ale nie oznacza to, że skończyła się już era wielkich debiutów. Jeśli jesteś kreatywny, potrafisz wytrwale dążyć do celu i masz pomysł na wypełnienie niezauważonej niszy Allegro stoi przed tobą otworem.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena