Materiały wysokiej jakości, niepowtarzalny design, świetne wykończenie: oto cechy, które w dużej mierze nie dotyczą produktów z sieciówek – sklepów rozsianych w różnych miastach i w różnych ich punktach.

Na pewno każdemu zdarzyło się kiedyś oglądając np. sweter, który się bardzo spodobał, zauważyć odprutą nitkę czy też niestaranny szew. Największą jednak zmorą są z pewnością materiały, które z daleka wydają się być dobrej jakości, a w rzeczywistości są sztuczne. Sprawa dotyczy także butów i oczywiście toreb. Co robić, by nie dać się nabrać na efektowne lecz kiepskiej jakości produkty i nie zapełniać nimi szafy?

Niezawodnym sposobem na ustrzeżenie się przed tą pułapką jest zapoznanie się z ideą Slow Fashion. Slow Fashion, podobnie jak Slow Food, to określenie pewnego stanu świadomości, sposobu życia. Wybierając się na zakupy i wkraczając w oszałamiający świat galerii handlowych, trudno pamiętać o tym, że mieliśmy zamiar zaopatrzyć się w jedną konkretną rzecz. Ze sklepu wychodzimy obładowani zakupami, którym niekiedy nie przyjrzeliśmy się dokładnie. Jeśli chcemy z tym skończyć, powinniśmy natychmiast zacząć postępować według kilku prostych zasad „Powolnej mody”. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytania: czy naprawdę potrzebujemy tej torebki/pary butów/itd.? Czy nie posiadamy już sterty podobnych przedmiotów? Czy ta rzecz pasuje do naszej garderoby? Czy kupujemy tę torebkę, bo naprawdę nam się podoba, czy dlatego, że na jakimś portalu plotkarskim miała ją Anna Mucha?

Odpowiedzenie sobie na te pytania jest szczególnie istotne przy zakupie torebek. Nie należą one do przedmiotów tanich, szczególnie ważne więc jest, by jakość odpowiadała cenie. Torebki powinny komponować się całym strojem- a przecież trendy w modzie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Aby więc nie wydawać fortuny z każdym rozpoczęciem sezonu należy zadbać o to, by torebka miała ponadczasowy styl. Równie ważna w związku z tym jest jakość: skoro nasza ulubiona torebka ma przetrwać kilka sezonów, to musi być wykonana starannie i z dobrych materiałów.

Znalezienie takiego ideału wydaje się być niemożliwe. My podpowiadamy gdzie go szukać! Wszystkie wyżej wymienione kryteria spełniają torebki hand made. Są oryginalne, tak jak stroje haute couture mają coś z dzieła sztuki. Poprzez swoją wyjątkowość nie dają się wpisać w ustalone ramy, dlatego są ponadczasowe i nie przemijają z modą. Projektanci torebek hand made chętnie czerpią z motywów tradycyjnych – folk. Hafty, koronki, falbany- oto częste elementy niepowtarzalnych torebek, które łatwo można znaleźć w sklepach internetowych.

 Wybieranie dobrych, nie najdroższych ale i nie najtańszych przedmiotów, odznaczających się przede  wszystkim świetną jakością i ponadczasowością, to duży krok w kierunku Slow Fashion. Wyznawcy tej idei przekonują, że takie postępowanie przywraca przyjemność z robienia zakupów, którą czy przyznajemy się do tego czy nie, w pewnej mierze zatraciliśmy.

Licencja: Creative Commons