Najbardziej lubię rozmawiać ze studentami politologii, można dowiedzieć się od nich naprawdę zabawnych rzeczy. Temat jest szczególnie aktualny kiedy to media informują iż w Niemczech wzrasta poparcie dla „prawicowych” rozwiązań, tak więc rozprawmy się z tym mitem.

Data dodania: 2010-10-22

Wyświetleń: 16043

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

"Nazizm to skrajna prawica"

 Już od ponad trzech lat interesuję się tym tematem i rozprawiam się ze sloganami które zasłyszeć mogłem nawet jako dziecko, partie nazistowskie nazywane były esencją prawicowości. Na uczelniach w całej Polsce (mam ich sporo w Krakowie) naucza się iż Hitler był prawicą, w telewizji mówi się iż Hitler był prawicą i na paradach krzyczy się iż Hitler jest prawicą. Zdawać by się mogło iż skoro wszyscy naokoło tak głośno o tym krzyczą musi być to prawda, jednak nawet najgłośniejsze krzyki nie mają szans wobec prawdziwych argumentów. Przypominam sobie grupkę studentów którzy przyjechali na wycieczki po Krakowie, rozmawiałem w nimi w pewnym niezwykłym pubie. Pub o nazwie „rewolucja” mający nad wejściem wywieszony portret zbrodniarza, szaleńca, sadysty i ostatniego tchórza jakim był Che.

 

Rozmowa ze studentami

 Opis będzie skrócony do wersji light, gdyż na wszystkich argumentach i kontrargumentach skupię się dużo dokładniej w dalszej części artykułu. Jak zwykle się to odbywa w moim towarzystwie temat zszedł na politykę, myślę że było to nieuniknione gdyż moi rozmówcy byli dumnymi studentami politologii przekonanymi o tym że wiedzą wszystko. Nie będę przedstawiał w jaki sposób doszło do tematu czym jest prawica, lecz wydaje mi się iż wyłoniło się to z tematu prawicowości/lewicowości głównych partii politycznych w Polsce. Moim drogim wycieczkowiczom zadałem wtedy proste pytanie: Hitler był prawicą czy lewicą? Na odpowiedź nie musiałem długo czekać, werdykt był jednoznaczny „Skrajną prawicą!”. Następne wywodu nakierowane były na zmuszenie ich do konkretnego zastanowienie się i przyznania w końcu iż owszem nazizm jest skrajną opcją, ale lewicową! Mam nadzieję iż z tej wycieczki po Krakowie wynieśli więcej niż dostają na reżymowych uczelniach.

(Młody Adolf Hitler, przez całe swoje życie specjalnie się nie zmienił)

 

Co prawicowego jest w Hitlerze?

 Mi samemu ciężko przytoczyć cokolwiek przypominającego prawicowość w tym zbrodniarzu i wybitnym dyktatorze socjalistycznym, przytoczę więc „argumenty” znalezione w Internecie pod zapytaniem „Czy Hitler to prawica”

 

1.Hitler panie Michalkiewicz swoje pierwsze polityczne sukcesy i pierwszych politycznych wyznawców zdobywał w Bawarii najbardziej zfanatyzowanym prawicowo - katolickim regionie Niemiec (100% katolików)
Czy sądzi pan że ktoś o poglądach lewicowych zaczynałby swoją karierę polityczną w jaskini prawicowego lwa?

2.Hitler w swoich licznych tyradach często nawiązywał do (Boga)i kościoła Katolickiego jak również nader często używał haseł politycznych o zabarwieniu narodowo - katolickim i jedno z wielu popularnych i znanych brzmi (KINDER , KUCHE, \(DZIECI , KUCHNIA, KOŚCIÓŁ)

3.Hitlera i jego NSDAP wspierały wszystkie Niemieckie partie prawicowe i Watykan na czele z Piusem Xll

4.Hitler podpisał Konkordat z Watykanem

5.Wreszcie żołnierze Hitlera (WERMACHT) mieli wygrawerowany na swioch pasach napis GOTT MIT UNS (BÓG Z NAMI)
Chyba nie powie mi pan że Hitlerowi chodziło o MARKSA?

6.NSDAP to tylko nazwa a te jak wiadomo często mają niewiele wspólnego z ideologią partii i światopoglądem ich twórców.
Jeśli ktoś psa nazwie kotem to ten przestanie być psem?

 

Co prawda zarzuty skierowane były do pana Michalkiewicza który nie wiem czy odpowiedzi udzielił, gdyż nie miałem przyjemności zaznajomić się z tekstem. Wiem jednak iż każdy z zarzutów jest dziecinnie prosty do odparcia dla każdego zdrowo myślącego człowieka.

 Ad.1

 Po pierwsze nie przypominam sobie aby wiara w jakąkolwiek religię była wyznacznikiem prawicowości lub lewicowości, prawdą jest iż kościół katolicki przyczyniał się do rozwoju kapitalizmu dużo częściej niż inne religie. Przykładem może być bardzo „religijny” beton PiSu który poglądy ma bardzo socjalistyczne (co za pomysł z tymi milionami mieszkań?) uznając się przy tym za chrześcijan. Cały czas nie rozumiem od kiedy wiara jest wyznacznikiem tego czy moje poglądy są lewicowe czy prawicowe, gdybym popierał Lenina i jednocześnie kościół to moje poglądy były by prawicowe?

 

Ad.2

 To samo pytanie, co wiara ma do poglądów? To iż używał haseł populistycznych nie znaczy wcale iż reprezentował ideę katolicyzmu. Tutaj dobrym przykładem będzie PO krzyczące o obniżkach podatków i walce z biurokracją co daje odwrotne skutki. Podatki są podnoszone jak nigdy indziej (już nawet PiS obniżył akcyzę), natomiast armia urzędników rośnie. Za Kadencji Gronkiewicz-Waltz w Warszawie iloś urzędników wzrosła o 30%. Co z tego iż głoszą oni hasła wolnorynkowe skoro są mniej wolnorynkowi od nastawionego socjalistycznie SLD?

 Ad.3

 Pius jest jednym z bardziej pokrzywdzonych papieży przez ideologię lewicową, jednak media takie jak Internet sprawiają iż wszystko zostaje odkryte, pozwolę sobie podać treść artykułu odnoszącego się do Piusa”Catholicherald.co.uk informuje, że niektórzy żydowscy historycy twierdzą, iż Kościół katolicki pod przywództwem papieża uratował nawet 860 000 Żydów, ukrywając ich, interweniując przeciwko deportacjom i pomagając im uciec do bezpiecznych krajów. „ źródła : telegraph.co.uk, catholicherald.co.uk, jewishtimes.com. Artykuł bardzo łatwo znaleźć w Google chociażby po treści którą przytoczyłem, naprawdę polecam gdyż jest bardzo ciekawy.

 Ad.4 Uratowanie setek tysięcy żydów było by niemożliwe w innym wypadku, jak to ma się do poglądów Hitlera?

 Ad.5 A gdyby napisał tam „Pokój. Miłość, Tolerancja” to byłby hipisem?

 Ad.6 Tutaj kolega odpowiedział sobie sam na wszystkie stawiane przez siebie tezy, przypomnę dla ludzi głodnych wiedzy iż skrót NSDAP oznacza Narodowo Socjalistyczna Niemiecka Robotnicza Partia. A Hitler niejednokrotnie podkreślał swoją lewicowość

(Ach to państwo w roli stróża nocnego)

 

 

Co lewicowego jest w Hitlerze

 Temat rzeka, zacznijmy więc może od kolektywistycznych poglądów społecznych ustawiających jedną grupę ponad innymi. Jest to sytuacja typowa dla lewicowców którzy próbują wmówić ludziom iż ich grupa społeczna poszkodowana jest przez inne co ma być pretekstem do oddania im dodatkowych przywilejów. W chwili obecnej mamy poszkodowanych przez rasizm czarnoskórych i muzułmanów (dlaczego Azjaci i meksykanie nie mają takiego problemu?) oraz dyskryminowanych pederastów. Wtedy byli to rodowici Niemcy poszkodowani przez kapitalistycznych żydów! Nie wiem czy muszę dalej wymieniać fakty takie jak eugenika popierana przez środowiska lewicowe, wprowadzenie obowiązku szkolnego co miało sprzyjać indoktrynacji. Czy wszystko inne co również dzisiaj reprezentowane jest przez lewicowców. Jeśli ktoś jest głodny wiedzy niech poszpera i dowie się kto powiedział iż Nazizm i Socjalizm to bliźniacy? Argumentem przeciwko lewicowości Hitlera ma być fakt iż po przejęciu władzy zwalczał komunistów czyli również lewicę, przypomnę jednak iż przez zdobyciem władzy szli razem w jednym szeregu. To że lewicowcy walczą o władzę nie jest niczym dziwnym, myślę że to mogło by się zdarzyć również w obozie prawicowym. Tak więc wiemy iż Hitler nie był ani liberałem, ani konserwatystą. Jedno zresztą wynika z drugiego, nie można być konserwatystą i chcieć gwałcenia cudzej wolności oraz wysokich podatków.

 

Gospodarka

 Sama nazwa ustorju czyli narodowy socjalizm już powinno mocno zastanowić moich rozmówców odbywających wycieczki po Krakowie, naprawdę zabawne jest gdy ktoś próbuje ci wmówić iż socjalizm może być prawicowy. Może zacznijmy od centralnego planowania jakiemu podporządkowany został prywatny kapitał obywateli Trzeciej Rzeszy, w tym zawiera się wszystko co można powiedzieć o lewicowości gospodarki narodowo – socjalistycznej. System był całkiem wydajny, był to taki sam system jak ten który funkcjonował w komunistycznych Chinach, czyżby Chińscy komuniści byli prawicowcami? Zresztą Szwedzcy Socjaldemokraci zaczeli korzystać z tego samego „prawicowego modelu”. Oczywiście władza popierała strajki przeciwko prywatnym właścicielom co również jest typowe dla państwa lewicowego. Boże, lewicowoś wylewała się tam na każdym kroku.

 

Podsumowując

 Skoro działania społeczne były skrajnie lewicowe oraz gospodarka była skrajnie lewicowa dlaczego Hitler nazywany jest skrajną prawicą? Wydaje mi się iż nie obowiązuje tu zasada iż dwa minusy dają plus, tak więc do tej pory pozostaje to dla mnie zagadką.

 

Jakich cech potrzebował by Hitler aby być prawicowcem?

 Przede wszystkim musiał by szanować wolność drugiego człowieka, wyznając zasadę iż jego wolność kończy się tam gdzie zaczyna cudza. Jak powszechnie wiadomo miał z tym spore problemy i to na skalę masową. Musiałby nie mieszać się w gospodarkę pozostawiając kwestie gospodarcze pod nadzorem niewidzialnej ręki rynku, prawdopodobnie wtedy jednak nigdy nie zdobył by władzy. Jego władza powinna ograniczać się do roli stróża nocnego nie robiąc nic ponad wymagane minimum, czyli sądy, policja i administracja. Gdyby jednak chciał być ostrym prawicowcem powinien całkowicie rozwiązać państwo zostawiając pole dla anarchokapitalizmu. Czy którekolwiek z działań Hitlera jest zgodne z powyższymi wymaganiami? Mam taką cichą nadzieję iż kiedy spotkani przeze mnie studenci znów wybiorą się na wycieczki po Krakowie będą już wiedzieli iż na wiedzę przedstawianą w szkołach trzeba patrzeć krytycznie. Dla moich czytelników zostawiam jednak kolejną zagadkę: Komu i dlaczego zależało aby przedstawiać Hitlera jako prawicowca?

Licencja: Creative Commons
5 Ocena