Śledząc rozwój technologiczny łatwo zauważyć, iż zapotrzebowanie zarówno osób indywidualnych jak i przedsiębiorców na systemy telewizji przemysłowej CCTV sprawia, że rynek urządzeń w błyskawicznym tempie rozwija się o nowe możliwości. Są one wyjątkowo dostrzegalne w przypadku kamer przemysłowych.

Data dodania: 2010-10-19

Wyświetleń: 1287

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby było można stworzyć w pełni profesjonalny system monitoringu wizyjnego, niezbędne jest zapoznanie się nie tylko z obiektem czy też obszarem, który poddamy ochronie, lecz także z panującymi normami i urządzeniami. Nie sposób zapomnieć także o prawidłowym rozplanowaniu instalacji nadzoru wideo, uwzględniające parametry techniczne i możliwości wykorzystywanych urządzeń.

Jak powszechnie wiadomo kamery przemysłowe są podstawowym elementem budowy każdego współczesnego systemu wizyjnego. To właśnie one są odpowiedzialne za efektywność tego typu instalacji. Na naszym rynku kamery przemysłowe możemy podzielić na analogowe i cyfrowe, służące do budowy nowoczesnych instalacji z wykorzystaniem sieci komputerowych.

W przypadku kamer cyfrowych, często też nazywanych kamerami IP, stałym elementem ich budowy jest wbudowany serwer WWW i FTP, który pozwala im na bezpośrednią pracę w sieciach komputerowych z protokołem IP (ang. Internet Protocol).

Kamery analogowe od zawsze były, są i będą obecne w takich systemach jak telewizja przemysłowa. Zasadniczym ograniczeniem kamer analogowych w porównaniu z kamerami cyfrowymi jest ich zdolność rozdzielcza. Niezależnie od tego jak dobrej jakości mamy kamerę analogową w żadnym wypadku nie da nam ona większej rozdzielczości obrazu niż 720 x 576 pikseli (PAL) lub 720 x 480 pikseli (NTSC). Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku kamer cyfrowych, które nie dysponują górną granicą wyznaczaną przez ograniczenia techniki analogowej. Podstawowa kamera cyfrowa przeznaczona do użytku w systemach CCTV IP proponuje nam obraz w rozdzielczości 1280x1024 pikseli (1,3Mpx), czyli blisko 4-krotnie większej od najwyższej jakości kamery analogowych.

Biorąc pod uwagę konstrukcję i możliwości zdecydowanie lepiej wypadają kamery cyfrowe w zestawieniu z kamerami analogowymi, są one przede wszystkim bardziej elastyczne, co w efekcie przekłada się na ich szersze możliwości wykorzystania.

Kolejnym elementem konstrukcji kamer przemysłowych jest bardzo istotny układ optyczny w postaci obiektywu. W prawdzie w przypadku szablonowych kamer analogowych i cyfrowych, pracujących w rozdzielczości VGA, jakość wykonania obiektywu nie ma aż tak dużego znaczenia, jak w przypadku kamer megapikselowych, jednak nie powinno się pomijać sprawdzenia tego elementu w trakcie zakupu.

Jeśli podsumowując zbliżamy się do najistotniejszego aspektu, jakim jest cena to kamery analogowe są zdecydowanie bardziej atrakcyjne od kamer cyfrowych, zwanych też sieciowymi. Ceny kamer cyfrowych są nawet do kilku razy większe od najbardziej zaawansowanych technologicznie kamer analogowych. Przypuszczalnie w przeciągu kilku lat ceny kamer cyfrowych znacznie zrównają się z cenami kamer analogowych, co tym samym spowoduje, że budowa analogowych systemów wizyjnych przestanie być opłacalna.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena