Czym jest trądzik różowaty?
Sama nazwa problemu skórnego pochodzi od łacińskiego wyrazu rosacea. Trądzik różowaty to wpędzająca w kompleksy choroba skóry charakteryzująca się rumieniem, zaczerwienieniem skrzydełek nosa oraz policzków. Objawy są niewzbudzające żadnych podejrzeń, co do jakichkolwiek nieprawidłowości. A mianowicie wygląda to w następujący sposób, kiedy wracamy z zimowego spaceru lub wracamy latem do domu z wycieczki lub schodzimy z plaży, nasza twarz robi się czerwona. Gdy mamy do czynienia z nadmiernym stresem również zauważamy zaczerwienienie naszej twarzy. Uwidaczniają się pękające naczynka, następnie pojawiają się w okolicach policzków swędzące oraz piekące grudki i krostki, stopniowo zamieniające się w guzki i nacieki z ropą w środku.
Co ciekawe, ten rodzaj trądziku powszechnie występuje u kobiet i mężczyzn dojrzałych, od trzydziestego do pięćdziesiątego roku życia. Trądzik różowaty posiada trzy zasadnicze fazy rozwoju, to jest: pierwszy etap to stadium naczyniowo- rumieniowe, objawami są wtedy rumień skóry, uwidocznienie naczynek krwionośnych, odczuwanie swędzenia i uczucia gorąca. Na tym poziomie rozwoju choroby możliwa jest stuprocentowa, całkowita wyleczalność schorzenia. Druga faza to stadium grudkowo – krostkowe, jak sama nazwa wskazuje pojawiają się wtedy krostki i grudki, objawom tym towarzyszyć może także zapalenie spojówki oka. Trzecią i ostatnią fazą jest tak zwana postać przerosła, wtedy to pojawiają się w okolicach, najczęściej na skrzydełkach nosa nacieki ropne. To znak, iż konieczne jest w tej sytuacji leczenie chirurgiczne.
Przyczyny występowania trądziku różowatego
Głównymi powodami pojawiania się wyżej wymienionego rodzaju trądziku są zaburzenia związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego, głównie chodzi tu o niedokrwistość soków żołądkowych. Innymi przyczynami występowania rosacea jest zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, jak również konsumowanie dużych ilości potraw posiadających w swoim składzie ostre przyprawy, takie jak pieprz, papryka oraz picie gorących napojów i nadmiernej ilości napojów alkoholowych. Często także sytuacje stresujące, genetyczne predyspozycje danej osoby, nieprawidłowości hormonalne oraz zbyt radykalne zmiany temperaturowe mogą wpływać na późniejsze borykanie się z trądzikiem różowatym. Jak podają lekarze, również przebywanie w słabo klimatyzowanych pomieszczeniach, przyjmowanie leków z alkoholem etylowym, laurylosiarczanem sodu, alkoholem benzylowym u i glikolem propylenowym oraz bezpośredni kontakt z podrażniającymi detergentami mają znaczny wpływa na występowanie rosacea. Zdarza się, iż bardzo często osoby przyjmujące kortykosteroidy, czyli leki wpływające na rozszerzanie naczynek krwionośnych i używające takich kosmetyków jak peelingi enzymatyczne oraz toniki zawierające alkohol zauważają objawy trądziku różowatego. Co jest rzeczą zaskakującą nagminnie w naskórku chorych na rosacea stwierdza się występowanie nużeńców (gatunek roztoczy) i drożdżaków, a konkretnie pityrosporum.
Leczenie rosacea
Rzeczą znaną, jest fakt, iż lepiej jest nie dopuścić do powstania problemu niż potem męczyć się z jego zneutralizowaniem. Dlatego chcąc postępować według tego schematu przede wszystkim trzeba unikać wszelkich drastycznych dla skóry zmian temperaturowych. Wracając w mroźny dzień do domu, zaraz po zdjęciu butów nie sięgajmy od razu po gorącą herbatę czy inny zbyt gorący napój, ponieważ narażamy swoją cerę na szok, powodując tym samym nadmierne rozszerzanie się naczynek krwionośnych. Najlepiej jest odczekać około piętnastu minut, aż skóra przyzwyczai się do większej temperatury i wtedy będziemy mogli wypić swój ulubiony ciepły napój. Wystrzegajmy się również picia zbyt dużej ilości napitków z procentami, stosowania silnych środków czyszcząco – myjących, zdrowo się odżywiajmy, a przy wybieraniu kosmetyków pielęgnacyjnych kierujmy się zasadą kupowania toników bez zawartości alkoholu i delikatnych niepodrażających peelingów.
W leczeniu trądziku różowatego chorzy, w cyklach trwających kilka miesięcy przyjmują antybiotyki. Przerwa w zażywaniu tychże medykamentów jest konieczna w celu regeneracji nadwyrężanej silnymi środkami wątroby. Dodatkowo uskutecznić terapię lekami pomaga przyjmowanie witamin PP i B2. Na zmiany zewnętrzne stosuje się miejscowo kremy, żele, pudry i inne roztwory pomagające zwalczyć rosacea. W sytuacji, kiedy to winowajcami odpowiedzialnymi za pojawienie się trądziku różowatego są drożdżaki stosuje się leki o zastosowaniu przeciwgrzybicznym. W przypadku fazy przyrosłej rosacea konieczne jest leczenie w oparciu o kontakty z chirurgiem. Wyspecjalizowany odpowiednio lekarz za pomocą elektrycznego noża dokonuje ścinania guzowatych mas. Pamiętajmy zatem, aby zachować wszelkie środki niedopuszczające do powstania trądziku różowatego.