Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków oraz ponad 110 kilometrów sieci wodociągowo-kanalizacyjnej to efekty zakończenia kontraktów w gminie Bobolice. Inwestycje zostały zrealizowane w ramach projektu „Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty”.

Data dodania: 2010-10-01

Wyświetleń: 2412

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Bobolicach trwała 2,5 roku. W tym czasie za unijne pieniądze powstał obiekt, którego przepustowość wynosi 1.700 m3 ścieków na dobę. Oczyszczalnia  w sytuacjach wyjątkowych jest jednak w stanie przyjmować nawet 2.400 m3 ścieków na dobę – to ponad dwa razy więcej w porównaniu do wydajności przed remontem. – Mieszkańcy już odczuli poprawę – mówi Marianna Przychodni, Prezes Zarządu Regionalnych Wodociągów i Kanalizacji 
Sp. z o.o. w Białogardzie. – Nowoczesna oczyszczalnia jest obiektem zamkniętym, który nie wpływa na otaczające środowisko. Poprzedni zakład dawał się we znaki mieszkańcom Bobolic zwłaszcza  w wietrzne dni, z powodu zapachu, który wydzielał się z osadników – dodaje.

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni w Bobolicach kosztowała ok. 2,4 mln euro. Korzystać z niej będzie ponad 4 tysiące mieszkańców gminy. W ramach unijnego projektu w gminie wybudowano  i wymieniono także ok. 42,5 km sieci wodociągowej oraz wybudowano ok. 74 km sieci kanalizacyjnej.  – Nowa sieć dociera do ok. 80% mieszkańców Rejonu – mówi Barbara Rajkowska, Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu. – Do końca roku dostęp do czystej i odpowiadającej normom wody oraz możliwość odprowadzania ścieków będzie miała większość mieszkańców gminy. Są rejony, takie jak wieś Porost, gdzie do tej pory mieszkańcy mogli korzystać tylko z szamb. Dla nich unijna inwestycja  to cywilizacyjny skok – dodaje.

Dodatkowo – dzięki projektowi - mieszkańcy gminy Bobolice mają szansę na darmowe podłączenie  do sieci kanalizacyjnej. – Na własny koszt muszą jedynie opróżnić i zlikwidować szamba, które powinny odejść w zapomnienie – podkreśla Marianna Przychodni

To nie koniec inwestycji w Rejonie Białogardu. Do użytku oddane już zostały dwie nowe oczyszczalnie ścieków w Rąbinie i Biesiekierzu o wydajności odpowiednio 500 i 1000 m3/d, a także zmodernizowano i rozbudowano oczyszczalnię ścieków w Tychowie (wydajność 1300 m3/d). 
Do odbioru przygotowywana jest zmodernizowana stacja odwadniania osadu w oczyszczalni ścieków w Połczynie Zdroju. Zakończono również liczne odcinki sieci wodociągowych i kanalizacyjnych wraz  z infrastrukturą towarzyszącą w Białogardzie oraz w gminach: Białogard, Połczyn Zdrój, Tychowo, Bobolice, Karlino, Biesiekierz i Rąbino. W sumie wybudowano ok. 490 km sieci kanalizacji sanitarnej  i ok. 380 km sieci wodociągowej.

Projekt „Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty” jest realizowany w 22 gminach województwa zachodniopomorskiego. To trzeci pod względem wielkości projekt tego typu  w Polsce. Obejmuje tereny zamieszkiwane przez ok. 250 tys. osób, a wartość wszystkich inwestycji sięgnie 260 mln euro. Ponad 80% tej kwoty, tj. 216,5 mln euro pochodzi z dotacji Unii Europejskiej. 
Za te pieniądze ma powstać w sumie 955 km sieci wodociągowej, 1380 km sieci kanalizacyjnej, 1176 pompowni ścieków i 2 oczyszczalnie ścieków. Do modernizacji przeznaczono 10 oczyszczalni, a 31 niespełniających wymogów unijnych - do likwidacji. W przypadku uzdatniania wody –zmodernizowanych zostanie 65 stacji, zaś zlikwidowanych – 139. – To ogromne przedsięwzięcie,  na które bez wsparcia unijnego nie byłoby stać poszczególnych samorządów – twierdzi Waldemar Miśko, Przewodniczący Zarządu Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. – Inwestycje realizowane równolegle na tak dużym terenie dają nam niepowtarzalną szansę na skokową zmianę na lepsze. Region w ciągu kilku lat wykonuje poważny postęp cywilizacyjny, który będzie miał wpływ nie tylko na komfort życia, lecz także na potencjał turystyczny oraz gospodarczy – dodaje.

Zyska region

W efekcie w dorzeczu Parsęty powstanie nowoczesny system wodno-kanalizacyjny, służący rozwojowi regionu. –Przekonujemy mieszkańców, że unikatowa przyroda to największy atut regionu, dlatego trzeba dbać o jej nieskazitelność. Dzięki inwestycjom wodno-kanalizacyjnym możemy liczyć na większy na rozwój turystyki - mówi Barbara Rajkowska. Unijne inwestycje niosą za sobą dodatkowe korzyści ekonomiczne. Gdy zostaną w nich wykonane przyłącza kanalizacyjne, wrośnie wartość nieruchomości. Powstaną także dodatkowe miejsca pracy.


Korzyści dla regionu

Wzrost wartości nieruchomości z wykonanymi przyłączeniami kanalizacyjnymi; poprawa jakości życia mieszkańców gmin wchodzących w skład Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty oraz stworzenie perspektyw rozwoju gospodarczego, dzięki poprawie stanu środowiska naturalnego podniesienie atrakcyjności terenów gmin wchodzących w skład Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty zarówno dla osób przyjezdnych, jak i samych mieszkańców. Stworzenie dodatkowych miejsc pracy, zwiększenie stopnia dostępności do zbiorczej sieci kanalizacyjnej oraz sieci wodociągowej  na obszarze dorzecza poprawa jakości terenów, stanowiących obszary cenne pod względem walorów przyrodniczych, uzdrowiskowych oraz reakcyjnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena