Obecnie na rynku jest coraz więcej dostępnych różnych leków na wiele dolegliwości trapiących społeczeństwo ludzi w wielu krajach. Wielu z nas przynajmniej raz było u lekarza rodzinnego lub u jakiegoś specjalisty. Po krótkim wywiadzie przepisują oni na recepcie kilka leków mówiąc, że one nam pomogą.

Data dodania: 2010-09-27

Wyświetleń: 1829

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdy choroba jest tylko infekcją bakteryjną czy wirusową to te leki są dość skuteczne i szybko objawy choroby ustępują. Jednak, gdy choroba jest przewlekła na jednej wizycie u lekarza się nie kończy. Dostajemy kolejna receptę na nowy, inny lek. I idziemy do apteki go wykupić. Tak, musimy zapłacić za lek zanim go zażyjemy. I nawet, jak okaże się nieskuteczny zwrotu pieniędzy nie otrzymamy. Dlatego w żadnej aptece nie kupimy leku na kredyt. Dzięki temu przemysł farmaceutyczny ciągle się rozwija wprowadzając coraz to nowsze leki, za które musimy płacić. A ceny leków są coraz wyższe. I wiele osób po opłaceniu bieżących rachunków musi wybierać czy wykupi leki, czy kupi coś dobrego do jedzenia.

Często ludzie wybierają i kupują tania żywność o niższej wartości. Z czasem to prowadzi do braków składników odżywczych i gorszego funkcjonowania organizmu. Osłabiony organizm jest bardziej narażony na wystąpienie choroby. I gdy to nastąpi idziemy znowu do lekarza. I koło się zamyka. Kupując tańsze i gorsze produkty zapłacimy znacznie więcej, bo własnym zdrowiem. Dlatego zanim wystąpią jakiekolwiek symptomy choroby powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednie jedzenie.

Każdego dnia nasz organizm potrzebuje wielu związków. Są to białka, aminokwasy, tłuszcze, węglowodany, witaminy, enzymy, mikroelementy. Zjadanie nawet dużych ilości pożywienia, warzyw i owoców, nie dostarcza potrzebnych składników, bo jest ich tam mało lub nie ma wcale. Do niskiej jakości produktów spożywczych przyczyniają się niewłaściwa gospodarka rolna, która przyczynia się do wyjałowienia gleby i tym samym brak składników pokarmowych w płodach rolnych. Duże plantacje roślin, które tworzą monokulturę ograniczają ilość składników odżywczych w żywności. Stosowanie napromieniowania i konserwowania żywności i przedłuża termin przechowywania jej w magazynach.

Coraz więcej jest również produktów spożywczych, które w swym składzie zawierają produkty bardzo mocno oczyszczone, jak cukier kryształ, biała mąka, ryż, kukurydza. Niewłaściwe przygotowanie do spożycia przez gotowanie, smażenie, grillowanie, zamrażanie. Przemysłowe przetwarzanie żywności. Wprowadzanie do produktów spożywczych organizmów GMO genetycznie zmodyfikowanych.

Jeśli ze względów, o których mówiłem powyżej nie jesteśmy w stanie uzupełnić braków poprzez „zdrowe odżywianie” - czyli takie, w którym są wszystkie potrzebne składniki, w odpowiednich ilościach, należy korzystać z suplementacji. Poza sztucznymi witaminami, które są reklamowane w telewizja są również naturalne produkty takie jak spirulina i grzyby Reishi, które mogą stanowić dobre uzupełnienie naszej codziennej diety.

Spirulina to - mikro alga spiralna, zaliczana jest do Cyjanobakterii, nazywanych również niebieskimi glonami. Najstarsze skały sedymentacyjne zawierające skamieniałości wskazują, że Cyjanobakterie pojawiły się już przed 3,5 miliardem lat, jako pierwsze zielone organizmy na niezamieszkanej, niezagospodarowanej Ziemi. Ich osiągnięciem ewolucyjnym było posiadanie chlorofilu, który posłużył do fotosyntezy, a więc do syntezy związków organicznych i produkcji tlenu. Ten sam chlorofil występujący u alg pierwotnych jest obecny we wszystkich roślinach zielonych po dziś dzień. Energia słoneczna jest wykorzystywana nie tylko przez chlorofil, lecz również przez inne barwniki, jak na przykład wartościowy dla zdrowia Beta - Karoten i interesująca, z farmaceutycznego punktu widzenia, Fikocyjanina. Spirulina posiada niezwykle duże zasoby tego barwnika. Dodatkowo zawiera całą gamę witamin i związków mineralnych, wspierające zdrowotnie enzymy, antyoksydanty oraz największą zawartość białka ze wszystkich naturalnych środków spożywczych.

Spirulina jest często określana, jako doskonale wartościowe, super- pożywienie. W żadnym innym produkcie spożywczym, niezależnie czy roślinnym, czy zwierzęcym, nie ma tak dużej zawartości białka i kompletnego zestawu substancji odżywczych. Szczególnie dotyczy to substancji, których brakuje w dzisiejszym pokarmie lub na skutek codziennych obciążeń cierpimy na ich niedobory, są to: żelazo, selen, witamina A i B12, które są obecne w spirulinie w dużych ilościach. Alga ta jest również interesująca ze względu na relatywnie wysoką zawartość potasu przy jednocześnie niewielkiej zawartości sodu. Dzienne zapotrzebowanie na niektóre związki mineralne może być w znacznym stopniu pokryte już przy 10-cio gramowym spożyciu spiruliny i minimalnym dostarczeniu węglowodanów i tłuszczy.

Spirulina znajduje się w kręgu zainteresowań wielu ludzi odchudzających się i poszczących, gdyż 10 gramów ma tylko 36 kalorii. Spożywanie spiruliny praktycznie nie pociąga za sobą żadnego ryzyka, na co wskazują doświadczenia żywienia ludzkiego w kręgach wielu kultur, które sięgają setek a nawet tysiąca lat. Poza tym spirulina bogata jest w określone substancje wspierające zdrowotnie, które łącznie określa się mianem antyoksydantów, które odgrywają znaczną rolę w hamowaniu procesów starzenia i zapobiegają powstawaniu nowotworów. Poza tym znajdują się też takie substancje jak sulfolipidy i polisacharydy, których aktywność przeciw chorobowa w różnych testach farmakologicznych wypadała bardzo obiecująco. Związki te wywierają działanie przeciw wirusowi HIV i opryszczki.

Ponieważ spirulina nie posiada twardej ściany celulozowej, należy do substancji łatwostrawnych. Wszystkie witaminy i związki mineralne w niej zawarte są łatwo przyswajalne przez organizm, ponieważ występują jako połączenia organiczne. Wynika z powyższego, że nie tylko ilość spożywanego jedzenia jest ważna, ale również jego jakość. Wartościowa i odżywcza dieta może nas uchronić od wielu dolegliwości. Taka żywność i dodatki żywieniowe najlepszej jakości nie są tanie, ale raczej warto zainwestować w swoje zdrowie zanim będziemy musieli zapłacić wysoką cenę za jego utratę.

 

Piotr Budnik

Licencja: Creative Commons
0 Ocena