Powiadają bez wody nie ma życia, i to, że życie narodziło się w wodzie. Woda to substancja najbardziej rozpowszechniona na naszej planecie. 

Data dodania: 2017-10-06

Wyświetleń: 944

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Posiada wiele cech i właściwości których nie posiadają inne ciecze. Może występować w różnych stanach skupienia. Jest rozpuszczalnikiem wielu substancji. Jest substancją dzięki której mogą zachodzić w organizmach żywych reakcje biochemiczne podczymujące życie. Woda która jest zdatna do picia występuje na lądach w ograniczonej ilości. I dla ludzi specjalnie jest wydobywana z głębszych jej podkładów poddawana procesom oczyszczana i uzdatniana.

Najczęściej taka wodę możemy kupić w plastikowej butelce. Czy jest to dobre? Coraz więcej się na ten temat mówi. I nie zaleca się picia wody z plastikowej butelki szczególnie gdy była wystawiona na działanie promieni słonecznych. Dlaczego? Ponieważ butelka wykonana z tworzywa sztucznego którym jest etylen poddany procesom polimeryzacji pod wpływem promieni słonecznych ulega rozkładowi i małe ilości rozpuszczają się w wodzie która jest w butelce. Czy ma to wpływ na nasze zdrowie? Zastanówmy się ile tej wody pijemy dziennie. Policzmy tak średnio ok. 2,5 litra na dobę. Co daje wciągu roku prawie 1 m3 wody która wypijamy. Jeżeli będziemy pić wodę która jest zanieczyszczona związkami chemicznymi których nasze organizmy nie znają bo powstały w sztuczny i nie naturalny sposób to z pewnością mogą wywołać chorobę  której przyczyny nie będziemy świadomi.

Czy zatem woda z wodociągu będzie dla nas odpowiednia lub taka ze studni? Woda w wodociągach w wielu miastach jest oczyszczana na filtrach mechanicznych i chemicznych gdzie są usuwane zanieczyszczenia stałe oraz nadmiar żelaza manganu i sole wapnia dodatkowo zabijane są mikroorganizmy przez  proces chlorowania. Czy taka woda nie zawiera innych związków chemicznych? Oczywiście że zawiera w śladowych ilościach ale o tym już nie informuje się ludzi. Podczas procesu chlorowania wody mogą powstawać chloroaminy które mogą przyczyniać się po wywołania raka w naszym organizmie. A ile innych jeszcze związków które powstają  lub  występują w wodzie lub mogą występować jest tysiące. Gdy trafią to naszego organizmu mogą zostać wydalone lub w nim pozostać i gdy dawka zostanie przekroczona mogą wywołać zatrucie organizmu  a tym samym przyczynić się do powstania choroby. Jednak pijemy taką wodę uważając ja za czystą. Czy może nie należało by pomyśleć i zabezpieczyć się przed zanieczyszczeniami chemicznymi instalując w domu specjalny filtr. Możemy też zacząć kupować wodę źródlaną która jest szklanej butelce. W ostateczności możemy kupować wodę w plastikowej butelce i przelewać do szklanej butelki. Woda która jest w naczyniu szklanym nabiera cechy wody źródlanej która lepiej i skuteczniej będzie gasić nasze pragnienie. Pijąc wodę musimy też zwrócić uwagę na jej temperaturę. Wiele osób pije zimną wodę prosto z lodówki szczególnie w gorące dni. Polecam przeprowadzić mały eksperyment i zacząć pić ciepła przegotowaną wodę w upalne popołudnie. Najlepiej bez żadnych dodatków. A jak ktoś ma problem z zasypianiem to wypić ciepłą przegotowaną wodę z dodatkiem łyżki miodu przed snem. W medycynie chińskiej na wiele dolegliwości polecają picie ciepłej wody. Wielu przypadkach zalecają picie różnych naparów z roślin zwanych herbatami. Pijąc herbatę zmieniamy smak wody i już bardzo mało osób pije ciepła wodę bez dodatku herbaty a najczęściej pije się też kawę lub słodzone napoje.

Odzwyczajono nas od picia czystej wody która jest naszym eliksirem życia.  Dlatego zwracajmy szczególna uwagę na to co pijemy i z jakiego naczynia lejemy nasza wodę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena