Brak ci motywacji, by rzucić palenie? Może przekonają cię te fakty: palaczki mogą wyglądać nawet kilkadziesiąt lat starzej niż ich niepalące rówieśniczki. Dlaczego? Bo palenie to jedna z najgorszych zbrodni na urodzie! Dowiedz się, ile zyskasz, gdy uda ci się zerwać z nałogiem.

Data dodania: 2010-09-26

Wyświetleń: 2031

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zerwanie z nałogiem tytoniowym nie jest łatwiej, obok uzależnienia fizycznego jest jeszcze psychiczne. to ono każe nam sięgnąć po papierosa nawet wtedy, gdy organizm nie potrzebuje już nikotyny, np. po roku od zapalenia ostatniego papierosa. Trzeba więc mieć naprawdę silną motywację, by rzucić palenie. Paniom na pewno we wzmocnieniu motywacje pomogą informacje o tym, jakie spustoszenie papierosy czynią w ich wyglądzie.

Cera? Pomarszczona i brzydka.

Palenie najczęściej odbija się bezpośrednio na skórze. Wystarczy już rok palenia, by efekty były widoczne. Co więcej, jeśli zaczęłaś palić papierosy jako nastolatka (jak to często bywa) w dniu trzydziestych urodzin będziesz wyglądać kilka lat gorzej niż te koleżanki, które nigdy nie sięgnęły po papierosa. U palaczy cera jest przede wszystkim matowa, o szarym i ziemistym kolorycie. To efekt niedotlenienia i zatrucia organizmu toksynami. Sucha skóra palaczki jest też bardziej narażona na zmarszczki. Dlaczego? Podczas palenia powstają wolne rodniki odpowiadające między innymi za procesy starzenia się organizmu. To one powodują, że zmarszczki pojawiają się tak szybko. Inna przyczyna to charakterystyczne grymasy podczas palenia, które – wielokrotnie powtarzane każdego dnia – utrwalają się w formie typowych dla palaczy papierosów zmarszczek. Przede wszystkim są to pionowe zmarszczki dookoła ust, które dodają lat. Dym papierosowy sprawia też, na skórze szybciej pojawiają się przebarwienia i plamy pigmentacyjne. Palenie papierosów pogarsza też jędrność i elastyczność skóry całego ciała, bo wpływa niszcząco na włókna kolagenowe i produkcję kolagenu odpowiedzialnego za młody wygląd skóry. Jest też hipoteza, że palenie papierosów zwiększa ryzyko powstania rozstępów i skórki pomarańczowej.

Włosy, ręce, paznokcie – wszędzie ślady katastrofy

Efekty palenia papierosów widoczne są nie tylko na twarzy, choć te najszybciej rzucają się w oczy. Palacze, nawet najbardziej dbający o zęby, nigdy nie będą mieli ładnego, białego uśmiechu. Niestety, pod wpływem nikotyny szkliwo ciemnieje, staje się najpierw kremowe, następnie żółte, aż wreszcie brązowe. Na zębach błyskawicznie osadza się kamień. O ile kamień można usuwać podczas regularnych wizyt u stomatologa, to nawet najnowsze metody wybielania zębów nie sprawdzają się u palaczy – szkliwo ponownie ciemnieje w szybkim tempie. Warto też wiedzieć, ze niejedne palacz powinien cieszyć się z takich problemów, bo... może wcale nie mieć zębów. Palenie papierosów osłabia odporność a to odbija się także na stanie jamy ustnej. Palacze są bardzo narażeni na choroby zębów i przyzębia, np. parodontozę. U palaczy mało efektownie prezentują się też włosy. Są przesiąknięte dymem tytoniowym, a do tego matowe i bez połysku, mogą też łatwo rozdwajać się i mieć skłonność do wypadania. Efekty palenia widać także na skórze dłoni. To nie tlyko plamy pigmentacyjne, ale też zażółcenia skóry na palcach i paznokci.

Kondycja stulatka

Cóż z tego, że masz dwadzieścia parę lat, jesli kondycja... jak u staruszki. Już kilka lat nałogowego palenia papierosów skutkuje znacznym pogorszeniem wydolności organizmu. Efekt? Wejście na piąte piętro to już problem, nie mówiąc o rzetelnym treningu. Dzieje się tak dlatego, że płuca są w fatalnym stanie i nie mogą działać w sytuacji dużego wysiłku. Nie trzeba dodawać, że szybkie męczenie się bardzo zniechęca do uprawiania sportu, a to prosta droga do utknięcia na kanapie i przybierania na wadze.

Jak powstrzymać katastrofę?

Rzucić palenie – to najlepsza recepta na ładny i młody wygląd. Jesli jednak ci sie to nie udaje, postaraj się choć odrobinę zminimalizowac straty. Jak? Przede wszystkim pij dużo wody, by nawilżyć skórę i poprawić jej elastyczność. Na twoim stole na stałe powinna zagościć zielona herbata – pogromca wolnych rodników. Pamiętaj też, by przez cały rok chronić skórę kremami z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Zadbaj też o zdrową, zrównoważoną dietę.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena