Rozstępy powstają, kiedy skóra „nie nadąża za ciałem” – w okresie dojrzewania przy nagłym wzroście ciała, wahaniach wagi, podczas ciąży czy szybkiego uzyskiwania masy mięśniowej. Potrafią one znacznie zeszpecić skórę. Czy można usunąć rozstępy, którym nie udało się zapobiec?

Data dodania: 2010-09-16

Wyświetleń: 2035

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Istnieje wiele metod służących redukcji występowania rozstępów – ich całkowita eliminacja jest często nieosiągalna. Na szczęście dobra kuracja pozwala usunąć z pewnością znaczną ich część i zatuszować pozostałe, minimalizując negatywny efekt estetyczny.Zastosuj je wtedy, gdy metody zapobiegania rozstępom zawiodły lub zastosowałaś je zbyt późno. 

1. Peeling chemiczny

Zastosowanie kwasu glikolowego powierzchniowo na skórę pozwala uaktywnić produkcję nowych komórek naskórka a także stymulować produkcję włókien kolagenowych. Nowe włókna kolagenowe powstają w powierzchniowej warstwie skóry właściwej, wzmacniając ją i nadając jej większą jędrność, elastyczność i sprężystość. Mniejsze stężenia kwasu glikolowego skutkują ograniczeniem kohezji korneocytów i w konsekwencji zmniejszeniem zrogowacenia skóry.

2. Mikrodermabrazja

Mechaniczne złuszczanie warstw naskórka specjalnie przeznaczonym do tego preparatem dodaje skórze energii i zwiększa jej elastyczność. Pobudzenie krążenia usprawnia dostarczanie do skóry składników odżywczych oraz zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg mikrodermabrazji nie wymaga rekonwalescencji pacjenta, który po kuracji od razu może wracać do swoich codziennych obowiązków.

3. Mezoterapia

Zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry w miejscach dotkniętych zmianami za  pomocą specjalnie dobranych „koktajli”. Ma to na celu indukcję odpowiedzi fibroblastycznej skóry właściwej. Dzięki temu zachodzi w niej regeneracja kolagenu, poprawia się ciągłość skóry i jej wygląd, a rozstępy stają się mniej widoczne lub nawet zanikają. Zarówno mezoterapię jak i mikrodermabrazję można dla lepszego efektu połączyć z peelingiem kwasem glikolowym.

4. Terapia naturalnym kolagenem

Maści kolagenowe dostarczają skórze brakującego składnika i pobudzają ją do syntezy własnego. Kolagen jest uważany za złoty środek w walce nie tylko z rozstępami, lecz także ze zmarszczkami a nawet bólami stawów. Istnieją dziesiątki preparatów kolagenowych, zarówno maści jak i tabletek, działających „od wewnątrz”.

5. Laser

Pod tym hasłem kryje się bogata oferta różnorodnych zabiegów – zazwyczaj mających na celu intensywną, lecz bezpieczną stymulację skóry do produkcji kolagenu oraz jego remodelowanie. Zabiegi frakcjonowania czy peelingu laserowego poprawiają sprężystość i koloryt skóry a efekty widoczne są już po drugiej sesji.

6. Leczenie farmakologiczne

Dostarczanie skórze retinoidów normalizuje procesy rogowacenia skóry i pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu. Są to również środki używane do zwalczania blizn i trądziku. Część retinoidów wykazuje silne działanie, mogą też pojawić się skutki uboczne, takie jak uczucie pieczenia skóry czy rumień. Przed rozpoczęciem kuracji najlepiej skonsultować wybór preparatu z lekarzem lub farmaceutą.

7. Usuwanie chirurgiczne

Szczególnie uciążliwe rozstępy można zabiegowo wyciąć. Metoda stosowana jest w przypadku długotrwale zaniedbanych i rozległych zmian skórnych. Chirurgiczne usuwanie rozstępów to jedyny sposób na całkowite ich usunięcie, jednak na skórze pozostaną pooperacyjne blizny.

Jak widać, możliwości ograniczania i zwalczania rozstępów są na tyle liczne, by każdy mógł znaleźć indywidualną, skuteczną kurację. Jeśli jesteśmy zdecydowani na podjęcie radykalnych kroków, warto udać się do specjalisty, by pomógł nam w wyborze metody dostosowanej do  indywidualnych potrzeb Twojej skóry. Pamiętajmy jednak, że pierwszym krokiem do zwalczania rozstępów jest profilaktyka – unikanie nagłych wahań wagi, stosowanie prewencyjnie kosmetyków przeciwko rozstępom – zwłaszcza w trakcie ciąży oraz w okresach dojrzewania czy menopauzy, pobudzanie skóry peelingami i pobudzanie krążenia zimnymi interwałami pod prysznicem może zapobiec wielu niechcianym zmianom skórnym. Dlatego niezwykle ważne jest, by stale pamiętać o pielęgnacji ciała.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena