Nie od dziś wiadomo, że za utrzymanie ciepła w naszym domu nie odpowiada tylko zastosowany system grzewczy. Najlepszy piec nie pomoże w sytuacji, gdy nie zadbano o odpowiednią izolację.

Data dodania: 2010-09-14

Wyświetleń: 2574

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bardzo duże znaczenie ma fakt, czy materiały budowlane, których użyliśmy podczas budowy odpowiadały wymaganym standardom. Przy realizacji projektu nie warto oszczędzać na podstawowych sprawach, a przecież bez wątpienia należy do nich kwestia ocieplenia. Prędzej czy później wszelkie ubytki dadzą o sobie znać.

Czym ocieplić dom?

Materiały budowlane, które odpowiadają za utrzymywanie ciepła w domu, muszą cechować się duża izolacyjnością. Jakość wykonania odgrywa tu szczególną rolę, na przykład w przypadku zastosowania ceramki poryzowanej na budowę ścian niedopatrzenie w postaci zbyt szerokich spoin czy ukruszonych bloczków może spowodować niechciany skutek, jakim jest przenikanie ciepła na zewnątrz. Warto także pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Przestrzeń między ścianą elewacyjną, a wełną musi, co jakiś czas (1 metr) zawierać otwór, umożliwiający wymianę powietrza.

Najpowszechniejsze materiały budowlane służące ocieplaniu

Powszechne materiały budowlane wykorzystywane przy ocieplaniu domów to przede wszystkim wełna mineralna lub szklana, styropian, poliuretan. Do najbardziej bezpiecznych, czyli odpornych na ogień, zalicza się wełnę - posiadającą równie dobre współczynniki termiczne i akustyczne - dzięki temu wełna bardzo często jest stosowana jako materiał ociepleniowy za który warto zapłacić nieco więcej niż w przypadku styropianu czy poliuretanów. Niestety jedną z nielicznych wad wełny jest fakt, że w minimalnym stopniu chłonie ona wilgoć - choć obecne technologie wytwarzania wełny mineralnej znacznie ograniczyły ten niepożądany parametr to jednak ocieplanie wełną wymaga dobrej izolacji od podłoża (podciąganie kapilarne wody). Dlatego wełnę bardzo często stosuje się jako izolator poddaszy gdzie dodatkowa izolacja od góry (paro-przepuszczalna) zapewnia dobre odprowadzanie wody i wilgotność na niskim poziomie. Znacznie bardziej odporny na wilgoć jest styropian, jednak tutaj z kolei występuja gorsze współczynniki termoizolacyjne i akustyczne (pochłanianie dźwięku) co suma sumarum sprawia, że jednak styropian wypoada gorzej w bezpośrednim zestawieniu z wełną mineralną aczkolwiek ze względu na koszty znacznie częściej jest stosowany jako izolator ścian zewnętrznych (na zawnątrz budynku).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena