Wielu z nas na pewno nie zdaje sobie sprawy na czym polega kampania wyborcza w ustroju demokratycznym. Aby móc się temu zagadnieniu przybliżyć musimy poznać genezę ustroju demokratycznego.

Data dodania: 2010-09-08

Wyświetleń: 2577

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ustrój demokratyczny polega na sprawowaniu władzy przez przedstawicieli wybranych przez naród lub inną uprawnioną grupę społeczną. Mandat władzy musi być okresowo odnawiany i dlatego w regularnych odstępach odbywają się wybory władz na różnych szczeblach.  

Władzę zdobywa ten, kto uzyska najwięcej głosów, jeśli mamy do czynienia z wyborami personalnymi. W przypadku wyborów, w których rywalizują ze sobą ugrupowania polityczne zwycięstwo może zależeć nie tylko od wyniku wyborczego, ale również od zdolności do zawierania koalicji z konkurencyjnymi partiami politycznymi. O sile danej partii lub danego polityka świadczy jednak głównie wynik wyborczy. Dlatego przed każdymi wyborami najmniejszej nawet rangi, następuje kampania wyborcza.

W idealnym świecie, każdy kandydat ogłaszałby, co faktycznie ma zamiar zrobić po wygraniu wyborów i potem realizowałby te obietnice. Niestety nasz świat idealny nie jest i ogólnie wiadomo, że łatwiej obiecywać, niż potem realizować swoje zobowiązania.

Dlatego kampania wyborcza to zazwyczaj festiwal obietnic bez pokrycia. Poza ciągłą gloryfikacją siebie i swojego środowiska politycznego, wielu kandydatów mniej lub bardziej ostro atakuje również rywali. Wyborca oczywiście ma prawo dowiedzieć się o różnych faktach z politycznej lub zawodowej kariery każdego kandydata, również takich, które nie przynoszą mu chluby. Niestety w kampanii wyborczej używane są często chwyty poniżej pasa. Podaje się informacje dotyczące życie prywatnego, niesprawdzone rewelacje, zwykłe plotki, a wreszcie zupełnie ordynarne kłamstwa. Wyborca pozostaje zazwyczaj sam z decyzją, kto mówi prawdę, kto składa obietnice bez pokrycia, a kto kogo szkaluje. Nie zawsze niestety posiada wystarczającą ilość danych, żeby wybrać właściwie. Demokracja nie jest ustrojem doskonałym, ale podobno najlepszym z dotąd wymyślonych. Trzeba, więc uważnie słuchać, co kto mówi i konfrontować to z realnymi działaniami. I przede wszystkim chodzić na wybory. 

Wybory Samorzadowe 2010 Kraków - to możliwość oddania głosu na kandydata, który według nas zmieni nasz region (naszą małą ojczyznę) i przyczyni się do rozwoju miasta.

Pamiętajcie, każdy głos jest ważny, gdyż nawet jeden może decydować o składzie samorządu na kolejne cztery lata.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena