W Warszawie działają dwa nadajniki pierwszy w Łazach k/Janek (Raszyn), drugi na PKiN. Oba nadajniki nadają taki sam zestaw programów.

Data dodania: 2010-02-08

Wyświetleń: 2597

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odbiór kanałów analogowych. Głównym nadajnikiem dla Warszawy i rejonu Mazowsza jest nadajnik w Łazach (Raszyn), natomiast nadajnik na PKiN uzupełnia luki powstałe po jego przeniesieniu. Odbiorcami sygnału z PKiN są głównie mieszkańcy Śródmieścia, Woli, Bemowa, Żoliborza, Targówka, Białołęki i Grochowa. Są to rejony, w których odbiór z Łazów jest utrudniony lub zakłócony odbiciami. Możliwe jest, że są jeszcze inne rejony miasta, gdzie jest lepszy odbiór z PKiN niż z Łazów - wiąże się to z indywidualnymi warunkami odbioru.

Po ostatnich zmianach częstotliwości kanałów cyfrowych i remontach anten na PKiN sytuacja z odbiorem uległa pewnej stabilizacji. Według opinii klientów (instalatorów i odbiorców detalicznych) z prostych konstrukcji antenowych (odbiór za pomocą jednej anteny) najlepiej spisują się anteny: A2610 i A4015. Obie anteny można ustawiać tak na Łazy, jak i na PKiN. Po ocenie jakości odbioru możemy sami zdecydować który odbiór jest lepszy (po przestawieniu anteny pamiętajmy o przeprogramowaniu odbiornika TV).

Najlepsze efekty odbioru można uzyskać stosując anteny pasmowe i zwrotnice.

W wielu instalacjach można napotkać problemy wynikające z funkcjonowania innych nadajników np. GSM 900MHz, DAB+ (190,40MHz). Problemy występują głównie w instalacjach ze wzmacniaczem antenowym. Jeżeli nie są to wzmacniacze wbudowane do anteny, lecz typu budynkowego to można sobie pomóc specjalnymi filtrami (dostępne w oddziale w Warszawie). Jeżeli na ekranie wszystkich lub wybranego kanału pojawiają się poziome jasne pasy o ostrych krawędziach to może być problem z nadajnikiem GSM 900 MHz. Jeżeli pojawiają gęste białe kropki, przesuwające się w poziomie (gruby gęsty śnieg) na tle dobrego obrazu, oznacza to zakłócenia od nadajnika radia cyfrowego DAB+.

W obecnej sytuacji dość dobrze spisuje się odbiór kanałów cyfrowych, wymagany jest odbiornik DVB-T MPEG-4 zewnętrzny lub wbudowany do telewizora. Wymagania dla odbioru cyfrowego są dużo mniejsze i nie występuje problem odbić. Do odbioru kanałów cyfrowych polecamy anteny zewnętrzne A1911 lub A2670. W miejscach, w których jest zły odbiór analogowy polecamy w miarę możliwości przejść na odbiór cyfrowy.
Przekaz sygnału DVB-T dla obu nadajników nadawany jest na kanale 58 i obejmuje programy: TVP 1, TVP 2, TVP INFO/TVP Warszawa, Polsat, TVN, Czwórka, TV Puls, Polskie Radio Program 3

Licencja: Creative Commons
0 Ocena