Zabawa to jedna z ważniejszych sfer życia dziecka. To jednak nie tylko sposób na przyjemne spędzanie dnia, ale również czas na poznawanie świata, naukę i rozwój. Istotne jest więc, by dobór zabawek, które trafiają do rąk malucha był dobrze przemyślany.

Data dodania: 2010-09-02

Wyświetleń: 2697

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpowiednio dobrane zabawki jednocześnie zapewniają radość i wspierają intelektualny i motoryczny rozwój dziecka. Taką właśnie wszechstronną rolę spełniają zabawki edukacyjne.

Do najistotniejszych należą:

Klocki drewniane

To zabawki najprostsze, ale niezmiernie wartościowe. Zabawa klockami z drewna rozwija kreatywność, cierpliwość, zręczność, umiejętność logicznego myślenia oraz koordynację wzrokowo – ruchową. Młodsze dzieci poznają samą zabawkę badając jej fakturę, kształt czy kolor. Stawiają i burzą coraz wyższe wieże, rozpoznając przy okazji związki przyczynowo – skutkowe. Starsze dzieci tworzą  bardziej skomplikowane konstrukcje i łączą klocki z innymi zabawkami.  Zaś przy wykorzystaniu klocków z alfabetem, cyframi i znakami matematycznymi, zaczynają liczyć, łączyć litery w wyrazy i poznają podstawowe działania matematyczne.

Puzzle i układanki

To zabawki wspierające rozwój w bardzo szeroki i wszechstronny sposób. Mają walory poznawcze, wspierają koordynację wzrokowo - ruchową, umiejętność rozpoznawania kształtów, dopasowywania elementów, umiejętność logicznego myślenia, uczą również cierpliwości i konsekwencji. Puzzle i układanki to zabawki bardzo lubiane przez dzieci. Istotne jest to, aby były trwałe i wytrzymały niekończące się próby ułożenia oraz precyzyjnie wykonane, tak aby dziecko mogło bez problemów dopasowywać elementy.

 Piramidki i sortery

Wspierają naukę liczenia, sortowania według określonych kategorii, łączenia w grupy, nazywania i porównywania ilości, wielkości, koloru czy kształtu. Młodsze dzieci mogą mieć kłopoty z samodzielnym sortowaniem trudniejszych elementów. Delikatna pomoc i wsparcie ze strony rodziców zachęci je jednak do dalszych, samodzielnych już prób.

Zabawki zręcznościowe

Ułatwiają rozwój manualny. Zabawa przy użyciu sorterów, przeplatanek, drewnianych bączków, koralików do nawlekania czy drewnianych narzędzi w późniejszym czasie ułatwia wykonywanie precyzyjnych czynności: trzymania długopisu i pisania, wiązania sznurówek czy nawlekania nitki na igłę.

Gra memo

Prosta lecz bardzo fukcjonalna zabawka rozwijająca spostrzegawczość i pamięć. To nieoceniony trening dla mózgu. Wyćwiczona umiejętność zapamiętywania jest bezwględnie przydatna w późniejszym zdobywaniu wiedzy i nauce szkolnej.

 Zabawki edukacyjne powinny być bezpieczne, trwałe i precyzyjnie wykonane. Powinny również być dostosowane do wieku i umiejętności dziecka. Warto wesprzeć dziecko w początkowej fazie, pokazać możliwości jakie daje zabawka i w jaki sposób można się nią bawić. Bo najważniejsze jest to, aby obcowanie z zabawką dawało satysfakcję i radość.

Licencja: Creative Commons