Jedną z ulubionych form dziecięcych zabaw jest tzw. odgrywanie ról.  Dzieci obserwują dorosłych w  codziennych sytuacjach, zarówno domowych,  jak i zawodowych, a następnie odtwarzają podpatrzone zachowania i czynności  na swój własny sposób.  

Data dodania: 2009-10-20

Wyświetleń: 4492

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Młodsze dzieci najchętniej wcielają się w role własnych rodziców, te nieco starsze w dalszą rodzinę, znajomych, a także osoby całkiem nieznane. Niemal każda dziewczynka ma lub chciałaby mieć własny domek dla lalek. Domki dla lalek to fantastyczne zabawki, wszechstronnie wpływające na rozwój. Zabawa domkiem dla lalek doskonali między innymi mowę, rozwija wrażliwość emocjonalną i umiejętności interpersonalne. Przy okazji zabawy domkiem dla lalek dzieci, najczęściej dziewczynki,  wcielają  się w rolę rodziców i tworzą rodziny na podobieństwo ich własnych. Domki różnią się wielkością, wyposażeniem oraz materiałem, z którego są wykonane. Wybór domku dla lalek powinien być krokiem przemyślanym, jest to bowiem zabawka, którą najczęściej kupuje się na całe dzieciństwo. Powinniśmy zwrócić uwagę, czy domek dla lalek, który chcemy kupić dla naszego dziecka jest zabawką spełniającą europejskie normy bezpieczeństwa i na tyle trwałą, by towarzyszyć  dziecku w zabawie przez kolejnych  kilka lat.

Domki dla lalek nie są oczywiście jedynymi zabawkami wpierającymi dziecięcą potrzebę zabawy w odgrywanie ról.  Innymi są: kuchnie i akcesoria do „gotowania", lalki i wózki dla lalek, farmy ze zwierzętami czy różnego rodzaju pojazdy funkcyjne - wozy strażackie, karetki, samochody policyjne, wywrotki, śmieciarki. Dzieci bardzo chętnie pomagają też w przybijaniu gwoździ i przykręcaniu śrub, a następnie mozolnie powtarzają te czynności przy użyciu własnych narzędzi do majsterkowania, doskonaląc przy okazji małą motorykę.

Zabawa w odgrywanie ról stanowi bardzo ważny aspekt w życiu dziecka: rozwija mowę, pobudza wyobraźnię i umiejętności socjalne, przygotowuje dziecko do  funkcjonowanie w grupie. Zabawa w odgrywanie ról przygotowuje w końcu do roli...dorosłego człowieka. Zadaniem nas, dorosłych, powinno  być  więc stworzenie przyjaznych, bezpiecznych i kreatywnych warunków zabawy i pokazanie dzieciom wzorców godnych naśladowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena