Drewno jest cudownym, naturalnym materiałem, od wieków wykorzystywanym przez ludzi do wytwarzania różnorodnych przedmiotów. Rzeczy z niego wykonane są trwałe, miłe w dotyku i o przyjemnym zapachu. Zużywają się powoli i szlachetnie. Nie inaczej jest z wykonanymi z drewna zabawkami.

Data dodania: 2010-04-28

Wyświetleń: 2533

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Duży udział w ich powstawaniu ma praca ręczna. Wytwórcy wysokiej jakości zabawek drewnianych kierują się zasadą: liczy się jakość, nie ilość...

Zabawki drewniane czasem nie mają tak spektakularnego wyglądu jak świecące i grające zabawki zerkające na nas z telewizyjnych reklam. Ich zalety i urok są często widoczne dopiero przy bliższym przyjrzeniu się. Ta pozorna słabość jest jednocześnie ich główną siłą. Zabawki drewniane są bowiem odporne na narzucane przez media chwilowe mody, sugerujące dzieciom czym i w jaki sposób się bawić. Zabawa zabawką drewnianą uwalnia olbrzymi potencjał własnych możliwości, rozwija wyobraźnię, kreatywność i autonomiczną osobowość dziecka.

Zabawki drewniane są szczególnie atrakcyjne dla rodziców, którzy szczegółowo dobierają zabawki dla swoich dzieci, analizując ich jakość, trwałość i walory edukacyjne oraz tych, którzy dość mają marketingowych sztuczek zabawkarskich gigantów. 

Zabawki drewniane, a ekologia.

W powszechnym rozumieniu ekologiczne jest to co nie szkodzi naturze. Czy zabawki drewniane są więc w takim powszechnym rozumieniu ekologiczne? Przecież trzeba ściąć drzewo, żeby wykonać zabawkę z drewna... To niezaprzeczalny fakt.  Nie łączmy jednak produkcji zabawek drewnianych z rabunkowym i bezmyślnym wykorzystywaniem przyrody.

Bardzo często renomowani producenci zabawek np. amerykański Uncle Goose czy pochodzący z Tajlandii Plan Toys, wykorzystują drewno pochodzące ze specjalnych upraw drzew. Drzewa nie są wycinane przypadkowo, funkcjonowanie ekosystemu nie jest więc zachwiane. Warto również podkreślić, że wykorzystywane przez Plan Toys drewno kauczukowe pochodzi z drzew hodowanych specjalnie dla pozyskiwania lateksu. Pozostające po zbiorach kauczuku drewno, jest wspaniałym materiałem do wytwarzania wysokiej jakości zabawek.

Zabawki drewniane są wytrzymałe i trwałe, zużywają się powoli i z powodzeniem mogą służyć więcej niż jednemu pokoleniu dzieci. Pozostające po produkcji zabawek drewnianych odpady, jak również same zabawki, są w pełni biodegradowalne, ich rozkład nie wywiera zatem ujemnego wpływu na przyrodę. Warto również podkreślić, że tradycyjne zabawki z drewna nie wymagają używania szkodliwych dla środowiska baterii.

 Wybierając zabawki dla swoich dzieci zawsze powinniśmy się kierować ich dobrem. Zabawki powinny być ciekawe i rozwijające, ale przede wszystkim bezpieczne. Bez wątpienia dotyczy to również zabawek drewnianych, zwłaszcza tych, do których wykończenia używane są barwniki, impregnaty i lakiery. Nie kupujmy zabawek, których źródła pochodzenia nie możemy sprawdzić. Nie kupujmy takich, o których nie wiemy, w  jaki sposób zostały wyprodukowane i wykończone. Wybierajmy zabawki z certyfikatami bezpieczeństwa i pochodzące od producentów szanujących środowisko naturalne.

Licencja: Creative Commons