Program stworzenia sztucznych boisk piłkarskich w tak w większych, jak i mniejszych miejscowościach, a także na wsiach był jednym z najbardziej eksponowanych punktów kampanii Platformy Obywatelskiej przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi.

Data dodania: 2010-08-24

Wyświetleń: 1649

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak się okazało, program rzeczywiście ruszył, a boiska zaczęły powstawać w wielu miejscowościach na terenie naszego kraju jak grzyby po deszczu.
Na tą chwilę wybudowanych jest już ponad 1200 boisk ze sztuczną nawierzchnią gotowych na przyjęcie młodych adeptów piłkarskich.
I w tym miejscu pojawia się problem. Orliki stoją często niebezpiecznie puste i zaczynają wyglądać jak każdy nowy kosz do koszykówki, plac zabaw, który po niedługim czasie zamiast być miejscem gdzie mogą przyjść matki z dziećmi staję się miejscem zakrapianych spotkań starszej młodzieży. Problem z zachęceniem dzieci i młodzieży do uprawiania sportu staję się coraz bardziej wyraźny niestety również w naszym kraju. Potrzebne jest wypracowanie rozwiązań, które pozwolą zapełnić te nowoczesne place zabaw i boiska sportowe. W tym celu coraz więcej szkolonych jest trenerów, którzy mają być przygotowywani wyłącznie w celu warsztatów z dziećmi i młodzieżą na Orlikach. Zainteresowanie funkcją trenera jest całkiem niezłe, trzeba jednak pamiętać, że nie każdy może trenować młodzież, Do tego niezbędne jest odpowiednie wykształcenie i patenty trenerskie. Dlatego najczęściej też trenerami zostają nauczyciele wychowania fizycznego.
Dużą zaletą zapisania dziecka do grupy Orlików w stosunku do zajęć klubowych jest to, że zajęcia z Orlikami są zupełnie bezpłatne, a trener i podstawowy sprzęt treningowy są opłacane przez gminy.
Chociaż do pełnego wykorzystania boisk sportowych w Polsce jest ciągle daleko, jednak coraz większa aktywność samorządowa i administracji państwowej jest iskierką nadziei zarówno dla rozwoju fizycznego dzieci jak i dla sportu w Polsce. Ciągle jednak brakuje nam profesjonalnych akademii działających czy to przy klubach, czy z inicjatywy państwa jak ma to miejsce we Francji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena