W okresie menopauzy ekosystem pochwy charakteryzuję się zmniejszoną ilością płaczek kwasu mlekowego i tendencją do kolonizacji bakteriami gram-ujemnymi. Mniejsza liczba tych pałeczek prowadzi do sytuacji, gdzie kobieta jest podatna na choroby pochwy m.in infekcje pochwy wywołane przez bakterie migrujące z okolic odbytu i skóry sromu.

Data dodania: 2010-08-23

Wyświetleń: 966

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Suchość pochwy dotyczy niemal połowy kobiet w okresie menopauzy. Problem wynika z deficytu estrogenów (hormony regulujące produkcję wydzieliny pochwowej i śluzu szyjkowego) Zapalenie pochwy to kolejna częsta dolegliwość kobiet po menopauzie. Jest ono wynikiem tego, że kanał pochwy w tym okresie życia staje się węższy, krótszy oraz mniej elastyczny. W okresie klimakterium zmniejsza się także ilość elektrolitów w wydzielinie pochwy, a pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe. Z kolei zahamowanie funkcji jajników prowadzi do tego, że tkanki pochwy stają się cieńsze i mniej nawilżone. Może to prowadzić do bólu i krwawienia podczas stosunków seksualnych.

W takich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem, który może zalecić hormonalną terapię zastępczą. Skutecznymi mogą się okazać lubrykanty. Będą one powodować złagodzenie wszelkich objawów suchości pochwy. Ważne jest, aby preparaty nawilżające nie zawierały żadnych substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Pomocnym w łagodzeniu podrażnień i otarć okolic intymnych może się okazać żel do higieny intymnej dostępny w każdej aptece.

Nawracająca infekcja pochwy związania jest również z mikrouszkodzeniami błony śluzowej. Mikrouszkodzenia powstają podczas stosunków seksualnych, zazwyczaj w wyniku niedostatecznego nawilżenia pochwy. Procesy zapalne powodują, że współżycie staję się nieprzyjemne i bolesne co może skutkować niechęcią kobiety do seksu, co z kolei prowadzi do zubożenia życia intymnego. Mniejsza częstotliwość kontaktów seksualnych przyczynia się do pogorszenia kondycji pochwy, staje się ona coraz mniej elastyczna.

To wszystko składa się na konieczność właściwej pielęgnacji okolic intymnych i wczesne reagowanie na objawy infekcji pochwy. Niezbędnym w okresie menopauzy jest właściwie dobrany płyn do higieny intymnej. Najlepiej, gdy udamy się po jego zakup do pobliskiej apteki, gdzie będziemy mogli zasięgnąć rzetelnej informacji pomocnej w doborze odpowiedniego specyfiku do higieny intymnej

Licencja: Creative Commons
0 Ocena