Coraz większa liczba kobiet posiada problem dotyczący nawilżenia pochwy. Suchość pochwy bo o niej mowa powoduje dyskomfort zarówno psychiczny jak i fizyczny.

Data dodania: 2011-03-10

Wyświetleń: 784

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na szczęście można temu zaradzić. Dyspareunia spowodowana jest  przez hormony, których stężenie we krwi jest różne w zależności od cyklu miesięcznego kobiety. W organizmie kobiety który prawidłowo funkcjonuje dochodzi do wydzielenia większej ilości śluzu na skutek podniecenie seksualnego. Dzieje się tak za sprawą wysyłania przez mózg sygnału do pochwy. To umożliwia zbliżenie partnerów, które jest przyjemne dla obojga. Jednakże problem pojawia się gdy istnieje niedobór estrogenu – żeńskiego hormonu odgrywającego najważniejszą role w organizmie kobiety. Niedobór estrogenu następuje po urodzeniu dziecka, w okresie menopauzy, w wyniku przemęczenia, podczas przyjmowania leków, w zaburzeniach flory bakteryjnej, w stanach zapalnych rożnego pochodzenia a także na koniec cyklu miesięcznego. Suchość pochwy może także mieć przyczyny psychiczne. Ujawnia się wtedy w postaci braku podniecenia czy zahamowania seksualnego. Wtedy najlepszą pomocą może okazać się wizyta u psychologa lub seksuologa lub po prostu szczera rozmowa z partnerem seksualnym. Złe nawilżenie może utrudnić także codzienne życie. U kobiety może być odczuwalne pieczenie pochwy jak również ból nawet przy poruszaniu się. Wtedy bezzwłocznie należy udać się do ginekologa.

Innym problemem coraz częściej dotykających kobiety jest zapalenie pochwy. Pochwa zdrowej kobiety posiada naturalną mikroflorę w skład której wchodzą pałeczki kwasu mlekowego. Flora jest stymulowana przez estrogeny. Z kolei do zapalenia dochodzi podczas zaburzenia oraz osłabienia naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Może być to spowodowane zażywaniem antybiotyków czy zaburzeniami hormonalnymi. Gdy dojdzie do osłabienia naturalnej mikroflory bakteryjnej pochwy może dojść do zakażenia pochwy przez bakterie, grzyby czy pierwotniaki. Wtedy mówimy o: zapaleniu bakteryjnym, zapaleniu grzybiczym, rzęsistkowicy. Należy pamiętać, iż podczas wystąpienia któregokolwiek zapalenia należy poinformować o tym fakcie partnera seksualnego oraz nie angażować się  w stosunki seksualne aż do całkowitego wyleczenia. Związek partnerski to także wspólna odpowiedzialność za zdrowie partnera.          

Licencja: Creative Commons
2 Ocena