Oto kilka pytań dotyczących systemu operacyjnego Linuks. Są to pytania często powtarzające się wśród przyszłych lub aktualnych użytkowników. Poszukujący wiedzy w tym temacie na pewno znajdą coś nowego.

Data dodania: 2010-08-23

Wyświetleń: 1929

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skąd wziąć linuksa ?

Dzisiaj nie ma żadnego problemu z dostępem do linuksa. Możesz go pobrać samemu z internetu, kupić z książką lub gazetą lub przegrać od kolegi. Jeżeli będziesz chciał go pobrać z internetu, to użyteczne adresy znajdziesz na tej stronie. Co do gazet i czasopism to jest Linux+, czasem Chip Special Linux czy PC World Komputer. Z książką rzadko kupisz w miarę nową dystrybucję linuksa, więc nie polecam tej drogi uzyskania ulubionego systemu.

Czy są jakieś książki/gazety na temat linuksa ?

Jesta naprawdę sporo książek na temat linuksa wydanych prze Helion, Mikom, RM i inne wydawnictwa. Część z nich opisuje konkretne dystrybucje, inne opisują wybrane zagadnienia dotyczące linuksa. Moim zdaniem na pewno powinieneś kupić książkę wydawnictwa RM (O'Reily) 'Unix. Administracja systemu'. Co do gazet i czasopism, to jak wspomniano wcześniej, w zasadzie co miesiąć Linux+ i czasem Chip Special. Coraz częściej w innych czasopismach (Enter, PC Kurier) pojawia się sporo informacji o linuksie. Rozejrzyj się w empikach i kioskach

Jaką dystrybucję zainstalować ?

To pytanie pojawia się najczęściej wśród początkujących. Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Jedni twierdzą, że najłatwiejszy jest Mandrake, inni, że RedHat. Ja używam Slackware. Wybierz taką, jaką ma zainstalowaną ktoś w poblizu, ktoś, kto będzie mógł Ci pomóc. Przynajmniej na początku. Gdy już troszkę się rozejrzysz, spróbuj zainstalować inną, potem jeszcze inną. Na koniec zostaniesz przy tej, która będzie Ci odpowiadać najbardziej. A następny młody linuksowiec zainstaluje na początek taką, jaką masz Ty!

Czy linux będzie działał na moim komputerze ?

To zależy jaki masz sprzęt. Ale jeżeli masz coś nowszego niż AT (286) to raczej tak. Linuks jest tak zbudowany, że chodzi na prawie wszystkim. Są wydania na procesory Intel, Sparc, Alpha, Motorola. Zarówno w internecie jak i w dystrybucji znajdziesz wykaz sprzętu, na którym działa linux. Generalnie można przyjąć zasadę, że jeżeli masz jakieś pentium z jakąś kartą grafiki pci lub agp i kartą muzyczną zgodną z sound blaster, co najmniej 32 mb pamięci, to będzie działał znakomicie zarówno w trybie tekstowym jak i z menedżerami okien. A jeżeli coś będzie sprawiać Ci kłopoty, zajrzyj do katalogu /usr/doc na płycie instalacyjnej lub poproś o pomoc serwis komputerowy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena