Wbrew pozorom palniki gazowe są powszechnie stosowane w życiu codziennym. Urządzenia te wykorzystuje się nie tylko w technice grzewczej, ale także w gospodarstwie domowym oraz w rozmaitych zakładach rzemieślniczych.

Data dodania: 2010-08-19

Wyświetleń: 2283

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

   Palniki gazowe najczęściej są stosowane w kuchenkach gazowych oraz w gazowych kotłach grzewczych.

   Mają one pozornie bardzo prostą budowę. Elementem, który ma w tych urządzeniach największe znaczenie jest dysza. Jest to (znacznie upraszczając sprawę) rodzaj przewodu hydraulicznego, który zwęża się ku wylotowi. Dzięki temu uzyskuje się spadek ciśnienia cieczy lub gazu przez nią płynącego, a zwiększa się jego prędkość i koncentrację strumienia. Dysze stosowane w palnikach gazowych nieprzypadkowo są wykonane z mosiądzu (celem jest zapobiegnięcie iskrzeniu). Dysza oczywiście jest zamontowana w jakimś dostosowanym do całego urządzenia module.Gaz jest doprowadzony specjalnie do tego przeznaczonym przewodem. W skład obecnie stosowanych palników wchodzi też oczywiście zawór regulacyjny - odcinający.

   Być może ktoś zapyta: "Jak to możliwe, że płomień palnika nie cofa się do zasobnika z gazem?". Problem ten rozwiązuje się zwiększając ciśnienie gazu. W ten sposób zwiększa się także temperaturę płomienia. Używając palnika gazowego do celów rzemieślniczych, czyli na przykład do lutowania, czy spawania należy pamiętać, że najwyższą temperaturę płomień osiąga nie przy samym wylocie, ale w pewnej odległości. Łatwo rozpoznać to po kolorze płomienia, mianowicie mieszanka gazu i powietrza ma najwyższą temperaturę spalania wtedy, gdy płomień ma kolor jasnoniebieski.

   Uważa się, że pierwszy palnik gazowy został wykonany przez Roberta Bunsena. Był on wykorzystywany już w roku 1850 w jego laboratorium. Obecnie palnik ten jest wykorzystywany między innymi do lutowania miedzi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena