Jedną z zasadniczych decyzji, jakie należy podjąć w trakcie budowy domu, jest wybór kotła, który będzie zasilał instalację grzewczą. W dzisiejszych czasach wybory są ciężkie. Trudno oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie i ciepłą wodę. Ceny paliw stale rosną, z dnia na dzień korzystne rozwiązania stają się mniej opłacalne od innych. Kotły mogą być zasilane zarówno paliwami stałymi, jak i gazem czy olejem. Paliwa stałe zawsze będą się wiązały z pewnym dyskomfortem, związanym z dokładaniem do pieca. Nawet najnowocześniejsze kotły tego typu trzeba załadować węglem, peletem czy modnym w ostatnich latach ekogroszkiem.
Dużą popularnością cieszą się kotły opalane gazem ziemnym, którego cena jak na razie wypada dość korzystnie wobec innych źródeł ciepła. Warunkiem ich montażu jest jednak dostęp do tego paliwa, co jest uzależnione od dostępności gazociągu gminnego lub miejskiego. Gaz LPG jest zdecydowanie droższy, a więc rosną i koszty ogrzewania. Zasilanie instalacji grzewczej gazem jest jednak najczystszą formą otrzymywania ciepła, choć wymaga stałej konserwacji i przeglądów ze względu na charakter paliwa.
Kotły na węgiel czy ekogroszek generują nieco niższe koszty, ale powstaje problem ze składowaniem paliwa. Niestety nie w każdym domu znajdzie się odpowiednia ilość miejsca na przechowywanie dużej ilości pylącego i brudnego węgla. Doskonałym rozwiązaniem jest połączenie ogrzewania wynikającego z pracy kotła z opalanym drewnem kominkiem. Wiele osób uważa, że stanowi najekonomiczniejszą metodę utrzymania właściwej temperatury w domu.