Kto bez chwili wahania może powiedzieć, że nie nudzi się w pracy? Że to, co robi sprawia mu niesamowitą frajdę i tylko czeka kolejnego poranka, by zerwać się i z zapałem móc pracować do późnych godzin? Z czego wynika nasz ludzka nuda? I jak ona się ma do naszej pracy?

Data dodania: 2007-09-10

Wyświetleń: 3559

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kto bez chwili wahania może powiedzieć, że nie nudzi się w pracy? Że to, co robi sprawia mu niesamowitą frajdę i tylko czeka kolejnego poranka, by zerwać się i z zapałem móc pracować do późnych godzin?
Z czego wynika nasz ludzka nuda? I jak ona się ma do naszej pracy?

W tym artykule zaprezentuję kilka sprzecznych ze sobą poglądów. Uznałam, ze warto, byś się z nimi zapoznał Drogi Czytelniku i wybrał to, co jest dla Ciebie prawdziwe (a nie bardziej użyteczne).
Naukowcy tacy jak Marvin Zuckerman oraz Hans Evsenck twierdzą, że nuda jest uwarunkowana genetycznie. Za nudę bowiem odpowiedzialne są pewne reakcje w mózgu (Zuckerman) albo/i pewien układ w mózgu odpowiadający za nasz poziom aktywacji (Evsenck).

Jeszcze inny naukowiec, niejaki dr Richard Ralley doszedł do wniosku, że nuda jest naturalną emocją, podobnie jak złość czy radość. Uważa, że dzięki nudzeniu się oszczędzamy energię, aby ją później celowo i z sensem spożytkować.

Jak to wszystko przełożyć na nasz życie zawodowe? Kiedy szef każe nam zrobić coś po raz tysięczny a klient domaga się wciąż tego samego nie pomagają nam żadne teorie dotyczące jakiś tam neuroprzekaźników. Nudzimy się i już! I nic nas nie może zmotywować do działania.

„Człowiek jest jedynym zwierzęciem, które potrafi się nudzić. To wielki przywilej, to część ludzkiej godności. Czy widziałeś kiedyś znudzonego byka albo osła? One się nie nudzą. Nuda oznacza po prostu, że wybrałeś błędny sposób na życie. Skoro więc to do ciebie nie dotarło, to wspaniale- zrozumiałeś, że potrzebne będą pewne zmiany.” Tak pisał Osho. I czy nie ma racji? Czy Twoja nuda nie wynika właśnie z tego, że robisz coś, co Cię nudzi? Wydaje się, że to „masło maślane” ale spójrz na to z takiej perspektywy: Czy jeśli robiłbyś to, co kochasz to czy nudziłbyś się mniej? Gdybyś robił to, co naprawdę chcesz robić, nie odczuwałbyś znudzenia.

Przypuśćmy, że Twoją pasją jest granie na pianinie. Czy kiedykolwiek znudziłeś się uderzając w klawisze? Jeśli lubisz sklejać modele samolotów, czy robiłeś to kiedyś z przymusu? Czy za Twoją nudą w pracy nie kryje się zniechęcenie, bierność, apatia? Zadaj sobie pytanie: czy teraz nudząc się robiąc to, co robię osiągam sukces? Jeśli tak, to jakim kosztem? Czy jeśli zaryzykowałbym rzucenie nudnej roboty i zajęcie się tym, co kocham osiągnę sukces? Będę mniej (wcale) się nudzić? Wracając do Osho: „Jedynie osoba autentyczna nie odczuwa nudy. Osoby fałszywe są na nie skazane.”
Co więc robić, by się nie nudzić? Przypuśćmy, że na ten moment nie masz możliwości (choćbyś nie wiem jak się starał i bardzo chciał) zmiany tego, co robisz. A obecna praca nie sprawia Ci satysfakcji i nudzisz się w niej jak mops.

Wykorzystuj cudowną filozofię „Jak gdyby” prof. Hansa Vaihingera, który radzi, aby działać tak „jak gdybyś” był szczęśliwy. Pracuj więc tak „jak gdybyś’ był zachwycony swoją pracą a Twoje zainteresowanie nią stanie się faktem. Pomoże Ci to również przezwyciężyć zmęczenie, napięcie i wszelkie kłopoty.
Według mnie nie jest to zbyt dobre rozwiązanie ale w niektórych przypadkach działa bardzo skutecznie i warto je chociażby wypróbować.

Mówią, że nuda jest czasem szatana ale z drugiej może jednak warto czasem się ponudzić?

Ostatnio spotkałam się z taką teorią, że z nudy rodzi się intuicja, inspiracja i refleksja, że nuda jest ważnym elementem procesu dochodzenia do ważnych rozwiązań. Człowiek powinien wręcz się nudzić, by móc zobaczyć jasny kierunek, w którym chcemy zmierzać, wpaść na jakiś rewelacyjny pomysł na swój własny biznes czy przemyśleć swoje dotychczasowe osiągnięcia i doświadczenia.

Bez wątpienia dużo racji jest w tym, że nuda jest niemile widziana w pracy. Jest w opozycji do pracowitości mającej przynieść zysk i sukces. W naszym społeczeństwie ludzie po prostu już nie umieją się nudzić. Zabijają te bezcenne chwile ciszy elektroniczną stymulacją, czczymi pogaduszkami, bezwiednym surfowaniem po internecie.

Hm, ciężko wybrać co jest prawdą. Jak zawsze decyzja należy do Ciebie. To Ty przeżywasz swoje życie i tylko Ty decydujesz, jakie ono będzie, czy pełne znudzenia w nudnej pracy, czy pełne pasji przy robieniu tego, co uwielbiasz robić, czy też pełne radosnych chwil z odrobiną twórczej nudy.

A tak na marginesie podobno jedyna czynnością, która nigdy nie nudzi człowieka jest ponoć jedzenie:).

Ewelina Daniła- właścicielka firmy Art Of Business zajmującej się szkoleniami biznesowymi jak i z zakresu samorozwoju.
www.artofbusiness.pl
www.bizneszdusza.blog.onet.pl
Licencja: Creative Commons
0 Ocena