Tym razem przygotowaliśmy coś nowego dla naszych czytelników – przegląd haseł kojarzących się z internetem.  Sprawdź czy wiesz już wszystko na temat internetu.


Data dodania: 2010-07-22

Wyświetleń: 1610

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

A jak Autosurf – system oferujący wzajemną wymianę ruchu na stronach www, poprzez wzajemne odwiedzanie stron dodanych do systemu. Niektóre systemy dodatkowo oferują możliwość zarabiania w zamian za oglądanie określonej liczby stron lub banerów oraz polecanie systemu nowym osobom.

B jak Blog – to pamiętnik tylko, że pisany nie w zeszycie a w sieci. Zawiera określoną liczbę odrębnych, uporządkowanych chronologicznie wpisów, których twórcą jest właściciel bloga. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzowanie wpisów, a także komentowanie wpisów przez czytelników danego bloga. Ogół blogów traktowany jako środek komunikacyjny i nosi nazwę blogosfery. To bardzo popularna forma ekspresji wśród polityków, muzyków, dziennikarzy.

C jak Czat – Narzędzie internetowe pozwalające na komunikację tekstową pomiędzy grupą użytkowników systemu w realnym czasie. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy – prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników. W części czatów dostępne są również graficzne emotikony, które wzmacniają emocjonalność przekazu.

D jak Domena – domen to część systemu DNS – Domain Name System, elementy adresu DNS oddzielone są kropkami i wykorzystywane są do nazywania urządzeń w Internecie. Domeny internetowe są podstawą poruszania się w wirtualnym świecie i ułatwiają znalezienie konkretnych serwisów. Każda z nazw domenowych może zawierać litery, cyfry lub znak „-”.Istnieją domeny płatne i darmowe

E jak E-zine, e-ziny to pisma ukazujące się jedynie w wersji elektronicznej w Internecie i nie mająca swojej wersji w druku (papierowej), często wysyłane są do czytelników poprzez e-mail. Dziś rozprowadzane są głównie za pośrednictwem internetu, ale kiedyś rozsyłano je na dyskietkach za pośrednictwem tradycyjnej poczty.

F jak Firewall – prosto mówić to zapora sieciowa/ zapora ogniowa , jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami. Termin ten może odnosić się zarówno do sprzętu komputerowego wraz ze specjalnym oprogramowaniem, jak i do samego oprogramowania. Jego celem jest blokowanie dostępu do komputera i znajdującym i się na nim informacjami przed nieuprawnionymi do tego osobami, chroni też przed wypływem danych z sieci lokalnej na zewnątrz.

G jak Gadu-Gadu, komunikator internetowy, opracowywany przez firmę GG Network S.A. Pomysłodawcą i twórcą Gadu-Gadu jest informatyk Łukasz Foltyn. Gadu-Gadu było pierwszym na świecie komunikatorem użytym do publicznej dyskusji na orbicie okołoziemskiej. Mimo powstawania konkurencyjnych komunikatorów Gadu-Gadu cieszy się największą popularnością.

H jak Hipertekst – system połączeń między dokumentami, za pomocą kliknięcia myszką na zaznaczonym obszarze przenosi nas w inne miejsce dokumentu lub w ogóle do innego miejsca w sieci.

I jak Intranet
– sieć komputerowa ograniczająca się do komputerów w np. firmie lub organizacji.
Umożliwia korzystanie z witryn www, poczty elektronicznej i innych usług dostępnych w sieci. Do intranetu dostęp mają zazwyczaj tylko pracownicy danej firmy. W obecnych czasach intranet wychodzi poza firmę (można się zalogować do zasobów firmy z Internetu np. poprzez login i hasło lub bardziej zaawansowane zabezpieczenia).

J jak Java - to język programowania wykorzystywany do tworzenia programów źródłowych kompilowanych do kodu bajtowego, czyli postaci wykonywanej przez maszynę wirtualną. Język cechuje się silnym typowaniem. Jego podstawowe koncepcje zostały przejęte z języka Smalltalk (maszyna wirtualna, zarządzanie pamięcią) oraz z języka C++ (duża część składni i słów kluczowych). Javy nie należy mylić ze skryptowym językiem JavaScript, z którym wspólną ma jedynie składnię podstawowych instrukcji.

K jak Klucz szyfrowy – służy do szyfrowania danych znajdujących się na naszym komputerze, umożliwiając ich archiwizację oraz odtworzenie w przypadku kradzieży lub uszkodzenia sprzętu.

L jak Lan – Local Area Network, to sieć lokalna, wewnętrzna, pokrywa małe obszary (pojedyncze budynki lub kompleksy budynków), charakteryzują się dużymi prędkościami i małymi opóźnieniami transmisji.

Ł jak Łącza – doprowadzają sygnał z sieci do komputera, można je podzielić na analogowe – utworzone z drutu miedzianego, cyfrowe – oparte o światłowody, komutowane (dial up) – czyli dodzwaniane, dzierżawione – podłączone na stałe,

M jak Modem – to urządzenie elektroniczne, pozwalające na transmisję danych z komputera poprzez linię telefoniczną do drugiego modemu. Dzięki modemowi można łączyć ze sobą komputery i urządzenia, które dzieli znaczna odległość. Modem może być urządzeniem wewnętrznym (w postaci karty) lub zewnętrznym, podłączanym kablem do interfejsu w komputerze.

N jak NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, to jednostka badawcza, która zajmuje się rejestracją domen internetowych oraz dostarczaniem usług internetowych w Polsce. NASK obsługuje głównie polskie środowiska instytutów naukowych i wyższych uczelni.

O jak On-line, (z ang. dosł. na linii) – zwrot ten oznacza status osoby, serwera lub innego przedmiotu związanego z dostępem do internetu, który informuje o dostępności – aktywności. Przeciwieństwem trybu on-line jest tryb off-line.

P jak PDF – Portable Document Format; jeden z najczęściej spotykanych formatów dokumentów w Internecie. Do odczytu można użyć Adobe Acrobat Reader Dokument przygotowany w formacie .pdf powinien mieć wygląd niezależny od platformy sprzętowej i środowiska

R jak Router - Urządzenie komunikacyjne, rodzaj węzła komunikacyjnego, jego zadaniem jest łączenie różnych sieci komputerowych,

S jak Spam – to to czego bardzo nie lubimy, bo spam to po prostu niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. Najbardziej rozpowszechniony jest spam za pośrednictwem poczty elektronicznej. Część użytkowników doświadcza także spamu w komunikatorach. Zwykle, choć nie zawsze) jest wysyłany masowo.

T jak telewizja internetowa – odmiana telewizji używająca za medium transmisji mechanizmy dostępne w Internecie. Powszechnie za telewizję internetową uznaje się stację telewizyjną, która udostępnia swoje programy telewizyjne na stronach internetowych. Żeby swobodnie odbierać takie programy trzeba odpowiednie oprogramowanie (najczęściej darmowe) oraz łącze szerokopasmowe

U jak URL – ( Uniform Resource Locator) oznacza ujednolicony format adresowania zasobów (informacji, danych, usług) stosowany w Internecie i w sieciach lokalnych. URL najczęściej kojarzony jest z adresami strony www, ale ten format adresowania służy także do identyfikowania wszelkich zasobów dostępnych w Internecie. Najczęściej używany dla opisania stron www.

V jak Vortal, Witryna internetowa (serwis), w którym struktura informacji jest nieco inna niż w tradycyjnym portalu. Jest to bowiem portal wyspecjalizowany, publikujący informacje z jednej dziedziny, tematycznie do siebie zbliżone, np. dotyczące muzyki, filmu, programów komputerowych, motoryzacji.

W jak www – ( world wide web – ogólnoświatowa sieć) – hipertekstowy, multimedialny, sieciowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych danych. Tak kiedyś jak i dziś spełnia on głównie funkcję informacyjną, choć od pewnego czasu jest on używany masowo także jako narzędzie pracy oraz rozrywki. WWW jest często błędnie utożsamiane z całym Internetem, w rzeczywistości stanowi tylko jedną z jego najpopularniejszych usług.

Licencja: Creative Commons