Zawieram moje osobiste spostrzeżenia dotyczące korzyści i zagrożeń wynikających z odśnieżania dachu. Wydaje się, że artykuł jest przeznaczony głównie dla małych przedsiębiorstw, jak i zwykłych gospodarstw domowych.

Data dodania: 2010-07-21

Wyświetleń: 2439

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W trakcie zimy możemy zauważyć, że bezpośrednio na dachu pod śniegiem tworzy się lód. Dzieje się tak przez różnicę temperatur oraz uciekanie ciepła do góry. Lód ten może powodować uszkodzenia w pokryciu dachowym np. pękanie dachówek oraz zniszczenie rynien (odśnieżanie dachów poznań).

Wyżej wymieniona sytuacja generuje koszty wymiany zepsutych elementów. Z jednej strony zakup samego elementu nie jest wysoki to koszt zlecenia naprawy firmie, w zależności od usługodawcy przestawia się różnie. Kolejnym wyjściem jest wymiana na własny rachunek w tej sytuacji jednak narażamy własne zdrowie i życie. Zagrożenie powoduje rodzaj pokrycia dachowego, jak i kąt dachu. Wyobraźmy sobie chodzenie po skośnym dachu wykonannego z dachówki ceramicznej. Z jednej strony możemy połamać sobie nogi, a z drugiej uszkodzić bardziej dach. Sytuacja jest jeszcze bardziej groźniejsza, kiedy mamy zamiar wykonać odśnieżanie.

Regularne odśnieżanie dachów, a także usuwanie sopli uchroni przed ponoszeniem wysokich kosztów. Kierując się zasadą, że im dłużej zalega śnieg tym więcej lodu powstaje na powierzchni dachu. Największym zagrożeniem nie odśnieżania dachów, a co za tym idzie jego obciąząnia jest możliwość zawalenia konstrukcji (hala w Katowicach). Prawo bhp jasno określa, że pokrywa powyżej 30cm jest zagrożeniem. Przepis ten dotyczy głównie firm posiadających budynki użyteczności publicznej. Dotyczy on także instytucji, takich jak sądy, szkoły itp.

Największym jednak zagrożeniem jest nie dostrzeganie sedna problemu. Wypada jednak spytać się znajomego fachowca.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena