Kto powinien regulować opłatę recyklingową za sprowadzone auto: sprzedający czy kupujący samochód? Czy dokonując rejestracji pojazdu nowy właściciel będzie musiał posiadać oryginał dokumentu potwierdzającego dokonanie tej opłaty?

Data dodania: 2010-07-05

Wyświetleń: 3124

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przedsiębiorcy wprowadzający pojazdy, którzy nie zapewniają sieci zbierania pojazdów, a także podmioty niebędące przedsiębiorcami, dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdów, są obowiązani do ponoszenia tzw. opłaty recyklingowej.

Opłata ta w wysokości 500 zł, musi być uiszczona od każdego pojazdu wprowadzonego na terytorium kraju, należącego do kategorii M1 lub N1, tj. samochodu osobowego lub ciężarowego o dmc nieprzekraczającej 3,5 t. Wnosi się ją na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (nr konta: 65 1130 1062 0000 0109 9520 0014). Wynika to z art. 12 ust. 2 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. z 2005 r. nr 25, poz. 202 ze zm.).


UWAGA!
Wprowadzającym pojazd jest przedsiębiorca będący producentem pojazdu, a także przedsiębiorca dokonujący wewnątrz-wspólnotowego nabycia lub importu pojazdu.

Omawianą opłatę uiszcza ten, kto wprowadził auto do kraju, a nie ten, kto je rejestruje. Dowód wpłaty dołącza się do wniosku o rejestrację pojazdu. Dowód wniesienia opłaty recyklingowej Czytelnik powinien przekazać nabywcy pojazdu. Co ważne, może to być jego kopia. Przy czym dokument ten powinien zawierać określenie cechy identyfikacyjnej pojazdu: numeru VIN albo numeru nadwozia, podwozia lub ramy auta.

Warto zaznaczyć, iż obecnie trwają prace nad nowelizacją wspomnianej ustawy, zakładające zniesienie obowiązku wnoszenia tej opłaty przez podmioty sprowadzające samochody, gdyż obowiązujące w naszym kraju przepisy są w tym zakresie niezgodne z prawem unijnym.

W związku z tym, że obecnie nasze przepisy są sprzeczne z prawem wspólnotowym, część przedsiębiorców zajmujących się sprowadzaniem używanych pojazdów do Polski, po zapłaceniu niezbędnej do rejestracji pojazdu opłaty recyklingowej, występuje do NFOŚiGW o jej zwrot. Jak jednak wyjaśnia na swoich stronach internetowych Ministerstwo Środowiska, zwrot kwot nienależnie wpłaconych do NFOŚiGW dokonywany jest tylko w przypadku oczywistych pomyłek, do których zalicza się np. podwójną wpłatę na ten sam samochód, czy też udokumentowane nabycie pojazdu przed dniem 1 stycznia 2006 r.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena