Zalety i wady systemów zarządzania treścią. Przykłady stosowanych rozwiązań. CMS w PHP czy asp.net?

Data dodania: 2007-08-25

Wyświetleń: 5375

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Historia systemów CMS (Content Management System) jest niejako związana z powstaniem skryptowego języka programowania PHP. Już 15 lat temu zaczęto tworzyć pierwsze, pojedyncze, dynamiczne moduły. Szybkie udoskonalanie języka PHP starzało coraz większe możliwości programistom. Zaczęto tworzyć coraz bardziej złożone aplikacje internetowe.

W ten sposób ukształtowała się pewna grupa aplikacji wykonywanych po stronie serwera i obsługiwanych za pomocą przeglądarki internetowej. Szczególnie dynamicznie rozwijającą się grupą systemów CMSModule-based systems. Są to systemy składające się z integralnych modułów obsługiwanych przez szereg funkcji PHP. Szczególna popularność tych CMS'ów wynika z faktu, że są one stosunkowo łatwe do napisania, a doskonale nadają sie do obsługi stron internetowych. Ilość części składowych takiego systemu nie jest ograniczona. Mogą one również spełniać bardzo odmienne funkcje i tak dla przykładu:

Najprostszym modułem, który zawiera każdy niemalże CMS jest strona opisowa. Jego zadaniem jest zapewnienie możliwości umieszczania i edycji tekstu, elementów graficznych oraz odnośników przy zachowaniu określonego szablonu graficznego strony www. Jest to jedna z najprostszych części systemów CMS, ale zarazem jest to część całkowicie niezbędna. Dla porównania innym modułem cechującym się znacznie większym stopniem skomplikowania jest zespół funkcji obsługujących sklep internetowy.

Porównując szereg najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na polskim rynku, należy zadać sobie pytanie jakie podstawowe cechy powinien posiadać profesjonalny system CMS, a jakie cechy całkowicie go kompromitują.

Z definicji, obowiązkowym atutem CMS'a musi być skalowalność i elastyczność. Im bardziej system daje się dostosowywać do konkretnych potrzeb i im więcej możliwości można w nim stworzyć, tym lepiej. Dodatkowo , bardzo ważne jest aby każdy system był łatwy w obsłudze. Jego celem przecież jest umożliwienie redaktorowi, który nie posiadam umiejętności programistycznych, zarządzania serwisem internetowym w sposób łatwy i szybki.

Cecha, która całkowicie dyskwalifikuje system CMS to brak zabezpieczeń przed atakami z zewnątrz. Strony www są często miejscami, gdzie gromadzone są poufne informacje, do których dostęp musi być całkowicie kontrolowany. Język asp.net stwarza znacznie lepsze możliwości na zabezpieczenie systemu CMS przed niepożądaną ingerencją z zewnątrz. Nie oznacza to, że nie jest możliwe całkowite zabezpieczenie danych i kodu przy użyciu PHP. Język asp.net jest bardziej skomplikowany i mniej popularny niż PHP.

Cena systemu CMS jest sprawą całkowicie umowną i zależną od konkretnego projektu, w którym stosowany jest dany system zarządzania treścią.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena