W dzisiejszym artykule będziemy szukały odpowiedzi na pytanie: jak bardzo jesteś zamożna? Ile miesięcy wynosi Twoja zamożność? Na razie możesz nie mieć pojęcia o czym mówię. Od dowiedzenia się prawdy dzielą Cię trzy kroki:

Data dodania: 2010-06-25

Wyświetleń: 2595

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


KROK 1.Ile wynoszą Twoje miesięczne koszty?

Jeżeli nie znasz odpowiedzi na to pytanie: przez najbliższy miesiąc zapisuj wszystkie, powtarzam wszystkie, nawet najdrobniejsze wydatki, podzielone na kategorie. O rejestrowaniu wydatków pisałam w Gdzie są moje pieniądze?

KROK 2. Za chwilę obliczysz ile pieniędzy masz obecnie, nie uwzględniając twojej pensji za wykonaną pracę.

Dlaczego masz pomijać bieżące pensje w obliczeniu poziomu Twojej zamożności? Wyobraź sobie, ze z jakiś względów przestajesz pracować i na Twoje konto nie wpływa już ani złotówka związana z pracą zawodową. Podlicz ile masz pieniędzy w: oszczędnościach, certyfikatach depozytowych, akcjach, które można natychmiast spieniężyć lub upłynnić – i jaki jest twój przepływ pieniężny generowany przez posiadane przez Ciebie aktywa. Uwaga: nie wliczaj biżuterii i pamiątkowych precjozów. Jeżeli już zdecydowałabyś się je sprzedać, zapewne otrzymałabyś za nie mniej pieniędzy niż są one dla Ciebie rzeczywiście warte. Po drugie, chodzi o analizę Twojego obecnego standardu życia.

Oszczędności Akcje Nieruchomości Przepływ pieniężny generowany z tzw. dochodu biernego/pasywnego

+

————————————————————————————————————————–

= ile pieniędzy masz obecnie, nie uwzględniając pensji za wykonywaną pracę

 


KROK 3. Czyli odpowiedź na kluczowe pytanie: ile wynosi twoja zamożność?

I teraz najważniejszy moment prawdy… Dla przykładu…

Aneta obliczyła w poprzednim kroku, że jej aktualna wielkość zasobów finansowych, bez wynagrodzenia za pracę to 20 000 zł (oszczędności 16 000zł, akcje 4 000zł). Tę kwotę podzieliła przez miesięczne koszty tj. 5 000 zł. Wynik równa się: 4.

Co znaczy ten wynik? Oznacza, że jej zamożność finansowa wynosi 4 miesiące. Gdyby przestała dziś pracować, to wystarczyłoby jej gotówki na pokrycie kosztów utrzymania przez 4 miesiące.

Wynik Anety nie jest najgorszy. Choć mam nadzieję, że Twoja zamożność jest większa… a gdyby nawet była zerowa czy na minusie… potraktuj to jako punkt wyjścia, początek podróży.

Pełne równanie zamożności wygląda tak:

Oszczędności (lub dostępna gotówka) ew. tzw. dochód bierny/pasywny/

————————————————- =  TWOJA ZAMOŻNOŚĆ

Miesięczne koszty utrzymania

 


A Ty, przez ile miesięcy możesz "leżeć i pachnieć"?;)

To jest dobry moment na refleksję. Czy na Twoim etapie kariery jest możliwe znalezienie nowej pracy w wyliczonym czasie, np. w ciągu 4 miesięcy? W przypadku kobiet na tzw. „urlopie” wychowawczym, powrót do pracy może być długotrwałym procesem. Oczywiście obie wiemy, że to żaden urlop, a na brak pracy w domu nie można narzekać przy dwójce dzieci etc, ale wiesz co mam na myśli.

Zastanów się będzie wyglądał powrót do starego miejsca pracy lub poszukiwanie nowego zajęcia. Powiedzmy zaczynasz pisać CV, jak ono wygląda? Jak przyjmie je pracodawca? Czy może uznać Twoje kwalifikacje za nieaktualne? Wówczas potrzebowałabyś skończyć dany kurs/szkolenie, a to wymagałoby dodatkowych nakładów czasowych i finansowych (cena szkolenia, pieniądze potrzebne na tzw. życie).

Być może okres opieki nad dzieckiem był dla Ciebie niezwykle inspirującym doświadczeniem i masz w głowie świetny pomysł na własny biznes? Zastanów się: jak szybko i przy jakich nakładach mogłabyś go uruchomić. Czy te przykładowe 4 miesiące wystarczyłyby, żebyś zaczęła utrzymywać się z własnej działalności?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena