Najnowsze normy ISO 3664 w bardzo restrykcyjny sposób podeszły do kwestii jakości światła w przemyśle graficznym. Oświetleniem, wykorzystywanym podczas pracy z kolorem przez profesjonalnych grafików, fotografików czy operatorów DTP, nie jest już samodzielnie sklecona lampka.

Data dodania: 2010-06-10

Wyświetleń: 2593

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czasy chałupniczych wyrobów i pseudoprofesjonalnych systemów oświetleniowych odchodzą w zapomnienie, a w pracowniach graficznych, fotograficznych i drukarniach coraz częściej można zobaczyć najwyższej jakości lampy oraz urządzenia do kontroli barwy.

Chociaż przemysł poligraficzny i powiązane z nim branże, tworzą zarówno w Polsce, jak i na świecie, całkiem pokaźny rynek, okazuje się, że nowoczesne systemy oświetleniowe dla grafiki i poligrafii produkuje bardzo niewiele firm, a zaledwie kilka z nich tworzy produkty spełniające wymagane normy. Jedną z nich jest niemiecka firma JUST Normlicht, przez wielu uważana za światowego lidera w projektowaniu i produkcji standaryzowanych urządzeń oświetleniowych.

Dziesiątki badań i prób, setki pomiarów, tysiące godzin testów - wszystko po to, aby stworzyć… świetlówkę. Ten niepozorny przedmiot, jest w istocie najważniejszym elementem każdego systemu oświetleniowego, a dla większości producentów niemożliwą do pokonania barierą podczas tworzenia „oświetlenia idealnego“. Niewątpliwie, spełnienie rygorystycznych wymagań, wyznaczonych dla „jakości światła“ przez normy ISO, nie jest możliwe bez uniwersalnych świetlówek fluoresencyjnych.

Systemy oceny barwy JUST Normlicht, wyposażone w specjalne świetlówki JUST daylight 5000 proGraphic, są jedynymi dostępnymi na polskim rynku produktami spełniającymi, a nawet przewyższającymi wszystkie wymagania ISO, między innymi: współrzędne barwy (+/- 0,005°), wskaźnik oddawania barw (Ra=98) i indeks metameryczny (MI vis < 1). Warto również zaznaczyć, że zastosowanie środków optycznie wybielających w trakcie proofingu/sprawdzania i druku powoduje wzmocnienie efektów metameryzmu spowodowane fluorescencją. Z tego powodu w nowych normach ISO 3664 indeks metameryczny dla komponentu UV został obniżony (MI uv < 1,5).

JUST Normlicht był pierwszym na świecie producentem wystandaryzowanych urządzeń oświetleniowych sterowanych przez software (software-controlled), zdolnych do wymiany informacji z programem do kalibracji monitora poprzez interfejs USB. Technologia ta, spełnia wymogi norm ISO 12646 i utorowała drogę dla ekranowej korekty barwy (soft proof color matching). Dokładne, sterowane przez software dostosowanie jasności wystandaryzowanego urządzenia oświetleniowego do uprzednio skalibrowanego monitora, jest podstawowym warunkiem jednorodnego postrzegania i kontrolowania barwy. Technologia ta została wykorzystana po raz pierwszy w urządzeniu ColorCommunicator 2.

W celu dostosowania sterowanego przez software, wystandaryzowanego urządzenia oświetleniowego do użytku przy ocenie barwy w trakcie cyklu produkcji w drukarni, lampy i stacje do oceny barwy wyposażone są w interfejs USB i elektroniczną, liniową regulację jasności. Dzięki temu w całym procesie druku cyfrowego, od próby aż po wydruk końcowy, zachowana jest standaryzacja oparta na normie ISO. Okazuje się zatem, że standaryzacja warunków oświetleniowych jest rozwiązaniem koniecznym, ale też realnym i możliwym do wdrożenia. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, możemy znacząco poprawić jakość pracy, a jej efekty uczynić bardziej przewidywalnymi i powtarzalnymi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena