Skrót DTP pochodzi od angielskiego terminu Desktop Publishing, czyli „biurkowe publikowanie“. Nazwą tą określamy zwykle działania, wykorzystujące możliwości komputerów osobistych i specjalistycznego oprogramowania, w procesie przygotowania materiałów do druku lub ich publikacji w wersji cyfrowej.

Data dodania: 2010-05-31

Wyświetleń: 2098

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Realizacja druku na bazie komputerów jest we współczesnym przemyśle poligraficznym normą. Dynamiczny postęp technologii ułatwił i w znaczący sposób zwiększył możliwości DTP, co w połączeniu z rosnącym zainteresowaniem publikacjami elektronicznymi, określiło w branży kierunek rozwoju.

W DTP, nazywanym też czasami „komputerową poligrafią“, niebagatelną rolę odgrywa sprzęt. Podstawowym narzędziem pracy jest komputer, wybór odpowiedniego, mocnego peceta lub Macintosha, stanowi tu zatem sprawę kluczową. Jednak sam komputer to nie wszystko. Stanowisko pracy operatora DTP powinno być też wyposażone w odpowiedni monitor. Niestety, większość monitorów które wykorzystujemy w domach lub biurach może nie sprostać pracom nad publikacjami, dlatego warto rozważyć zakup profesjonalnego urządzenia. Monitor powinien być duży – znacznie ułatwi to codzienną pracę i z pewnością poprawi jej komfort. Profesjonalny monitor graficzny musi też w sposób wierny oddawać kolory (muszą być one zgodne z kolorami na wydruku). W celu zapewniena właściwego odwzorowania kolorów, monitor powinien być odpowiednio skalibrowany – możemy to zrobić używając specjalistycznego kalibratora.

Nie mniej ważnym elementem niż sprzęt, jest w DTP oprogramowanie. Trzeba tu zaznaczyć, że operator DTP przygotowując na komputerze materiały do druku, nierzadko musi też dokonać obróbki plików graficznych w publikacji. Dlatego też oprogramowanie wykorzystwane w DTP obejmuje zarówno profesjonalne programy do składu publikacji (InDesign, Frame Maker, QuarkXPress), jak i programy do grafiki wektorowej lub bitmapowej (Illustrator, Photoshop). Pakiety oprogramowania dla DTP, można nabyć w wyspecjalizowanych sklepach z akcesoriami dla poligrafii i grafików.

Licencja: Creative Commons