Kto z nas nie ma czasem ochoty na szaloną imprezę, spędzenie kilku beztroskich godzin w gronie rodziny czy przyjaciół. Po długim i trudnym tygodniu pracy lubimy przecież odreagować szampańską zabawą do białego rana. Niestety łączy się bardzo często z dużą ilością wypitego alkoholu i to znacznie większą niż zwyczajowa lampka wina... 

Data dodania: 2017-03-07

Wyświetleń: 11621

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Alkomat - przydatny na każdej imprezie towarzyskiej

W wielu przypadkach można wręcz powiedzieć, że leje się on strumieniami, a skutki tego bywają niekiedy bardzo opłakane. Dotyczą one nie tylko naszego stanu zdrowia, ale również poważnych konsekwencji prawnych wynikających np. z prowadzenia samochodu na drugim gazie.

Przekroczenie dopuszczalnej normy 0,2‰ jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny do 5 tysięcy zł i czasowe zabranie prawa jazdy. Jeśli jednak poziom alkoholu we krwi będzie wyższy niż 0,5‰, to trzeba się liczyć nawet z karą więzienia do 2 lat oraz utratą uprawnień na okres 10 lat. O skutkach spowodowania wypadku, w którym będą osoby poszkodowane, aż strach jest pomyśleć.

Jak sprawdzić, czy możemy prowadzić samochód po piciu alkoholu?

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, ile czasu trzeba odczekać po wypiciu alkoholu, aby móc wsiąść za kierownicę samochodu i bezpiecznie ruszyć w drogę. To, co wypijemy, utrzymuje się w naszym ciele około 24 godzin, ale czas konieczny do spalenia wypitego piwa lub wódki może ulec znacznemu wydłużeniu np. w wyniku fizycznego zmęczenia, stresu czy choroby. Zależy on również od wieku i wagi osoby pijącej, a nawet jej płci.

Nie da się więc dokładnie powiedzieć na chybił trafił, kiedy możemy uznać, że całkowicie wytrzeźwieliśmy bez dokładnego sprawdzenia poziomu alkoholu w organizmie. To jest możliwe dzięki specjalistycznemu urządzeniu, jakim jest alkomat, który każdy szanujący prawo kierowca bezwzględnie powinien posiadać i wozić w schowku swojego auta.

Jednak jego zakup musi być starannie przemyślaną decyzją i dobrze jest wiedzieć, jaki alkomat rzeczywiście będzie nam potrzebny oraz do jakiego celu będzie on używany. Na rynku jest dostępne wiele ich modeli, zarówno osobistych, dowodowych jak i przesiewowych.

Czym różnią się od siebie alkomaty?

Różnią się one sposobem obsługi, konstrukcją, ale każdy z nich powinien być w odpowiedni sposób kalibrowany, co pozwoli na uzyskanie jak najdokładniejszego pomiaru. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy nasze osobiste urządzenie wskazuje, że nie przekroczyliśmy normy 0,2‰ alkoholu we krwi, a model użyty do kontroli przez policję wykaże znacznie więcej.

Dlatego powinno się unikać zakupu alkomatu z niesprawdzonego źródła, można je bowiem nabyć bez problemu w większości sklepów ze sprzętem elektronicznym i posiadają one wszystkie wymagane certyfikaty dopuszczające do użycia w naszym kraju. Alkomat osobisty, na jaki warto się zdecydować, to najczęściej wygodny, przenośny model niewielkich rozmiarów, który bez problemu zmieści się we wspomnianym schowku czy damskiej torebce. Najlepiej wybrać ten wyposażony w czujnik elektrochemiczny, gwarantujący nie tylko dokładne i wyjątkowo stabilne pomiary, ale również odporność na czynniki zewnętrzne mogące zaburzyć wyniki, takie jak jabłka czy nawet batony z alkoholem.

Zdecydowanie nie warto ryzykować konsekwencji zakrapianej alkoholem imprezy, suma wydana na alkomat z pewnością będzie niższa od kar, jakie przyszłoby nam zapłacić. A z dmuchania w balonik, czyli sprawdzania nas i naszych gości można zrobić element zabawy, choć konfiskowanie kluczyków od auta trzeba potraktować już bardzo poważnie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena