Wraz z wynalezieniem komputerów nieodłącznym elementem były towarzyszące temu gry komputerowe. Już na pierwszych komputerach można było zagrać w karty, zaopiekować się własną farmą albo postrzelać do obcych. Wraz z rozwojem komputerów...

Data dodania: 2011-06-30

Wyświetleń: 2079

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wraz z wynalezieniem komputerów nieodłącznym elementem były towarzyszące temu gry komputerowe. Już na pierwszych komputerach można było zagrać w karty, zaopiekować się własną farmą albo postrzelać do obcych. Wraz z rozwojem komputerów, szybkości ich pracy i wydajności ulepszały się także gry dostępne na rynku. Obecnie komputery są już tak zaawansowane, że gry wyświetlane na monitorze są tak idealne, że mogą wręcz zlewać się z rzeczywistością. Zasługa w tym znakomitych grafików komputerowych i rysowników, ale także sprzętu, jaki mamy w domu, a dokładniej pod puszką naszego PC czy klapą laptopa. Aby udoskonalić grafikę nie wystarczy mieć dobrej jakości monitora, ale także zainstalowaną porządną kartę graficzną.

Kartą graficzną nazywamy kartę rozszerzeń naszego komputera, która odpowiedzialna jest za renderowanie grafiki komputerowej, a także tłumaczenie jej na sygnał, jaki zrozumie nasz monitor czy też telewizor. Standardowo jest ona nazywana VGA. Początkowo karty te były w stanie przetłumaczyć na język wyświetlacza jedynie litery alfabetu łacińskiego! Tryb ten nazwany został trybem tekstowym. W następnej generacji karty zdolne były do przedstawiania kolorowych punkcików na ekranie monitora, czyli tak zwanych pikseli (później, w wyższej rozdzielczości, to z nich zostanie stworzony obraz), tryb ten nosi nazwę trybu graficznego. Nowocześniejsze procesory graficzne umożliwiały rysowanie linii, prostych figur geometrycznych, wyświetlanych w trybie 2D, czyli tak zwana akceleracja 2D. Obecnie większość nowoczesnych kart jest wyposażona w funkcje rysunku 3D, czyli tworzenia przestrzeni trójwymiarowej, czyli tak zwana akceleracja 3D. Bardziej zaawansowany technicznie sprzęt jest wyposażony w odpowiednie algorytmy, które umożliwiają wybranie jedynie widocznych elementów przestrzeni trójwymiarowej na ekranie monitora.


Głównym podziałem kart graficznych jest ich podział na te działające jako oddzielne podjednostki komputera oraz te współdziałające i zintegrowane płytą główną. Najważniejszymi funkcjami, jakich dostarcza nam nowoczesny sprzęt graficzny, z którymi warto się zapoznać przed jego zakupem, to między innymi: filtrowanie anizotropowe (w skrócie poprawia jakość przestrzeni trójwymiarowej, zwłaszcza tej obserwowanej pod dużym kątem nachylenia), efekty cząsteczkowe (odpowiedzialne za symulację złożonych zjawisk, jak na przykład: opady śniegu), mapowanie wypukłości (teksturowanie przedmiotów w 3D), Full Scene Anti-Aliasing (poprawa jakości obrazu w dużej rozdzielczości), HDR rendering (dopasowywanie oświetlenia scenerii grafiki 3D do rzeczywistego), Vertex Shader (wspomaga teksturowanie oraz oświetlenia grafiki 3D), PhysX (przyspiesza sprzętowe obliczenia używane w grafice komputerowej dla gier o wysokich wymaganiach technicznych). Na rynku sprzedaży hurtowej kart graficznych znajdziemy bardzo dużo różnych modeli, pochodzących od różnych producentów. Przy kupnie pamiętajmy, że sprzęt którego używamy w jednym PC musi współgrać ze sobą czyli być kompatybilny, dlatego udając się do sklepu warto zabrać ze sobą dane innych podjednostek naszego komputera.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena