3DFX
Niedawno na rynku polskim ukazał się nowy magazyn poświęcony grafice 3D – 3DFX. Gazeta ukazuje nam techniki tworzenia animacji, modelowaniu, produkcji i posprodukcji, dostarcza wiele ciekawych tutoriali. Od 17 grudnia można kupić magazyn w dużych salonach prasowych w Polsce (Empik, GarmondPress oraz InMedio) jaki i przez stronę www Wydawnictwa: www.3dfx.com.pl
Postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej magazynowi 3DFX i przekazać Wam kilka informacji na jego temat.
Na samym początku trzeba zaznaczyć, iż jest to pismo tworzone nie przez samą redakcję, ale głownie przez grafików, filmowców, montażystów i innych twórców spoza wydawnictwa. Każdy z was możne napisać artykuł czy też tutorial dla magazynu 3DFX – jeżeli będzie wartościowy, zostanie on opublikowany. Autorami pierwszego numeru zostali między innymi pracownicy taki firm jak PixelForge, Supremum Group, Alien FX oraz freelancerzy: Andrzej Gąsior, Damian Miara czy też Łukasz Słowak.
Co w numerze?
Tematyka poruszana w pierwszym numerze dotyczy kilku realizacji projektów komercyjnych (reklamy, second life, silnik Jupiter Ex), tutoriali (modelowanie i animacja), recenzji (manipulatory, monitory) oraz kilka wywiadów. W magazynie znajdziemy również dział tips&tricks omawiający konkretne zagadnienie, galerię userów max3d.pl oraz kilka nowinek z branży.
Naszym okiem…
Wygląda zachęcająco, ale czy magazyn 3DFX jest naprawdę wart ceny 29,90zł?
Naszym zdaniem pismo musi naprawdę wiele zmienić jeśli chce się utrzymać na rynku i zachęcić czytelników do kupna czy też prenumeraty. Oprawa graficzna magazynu razi po oczach, jest bardzo surowa i po prostu biedna. Magazyn ściśle powiązany z grafiką powinien samą oprawą do tego nawiązywać. Kolejnym mankamentem jest sama treść – jest jej stanowczo za mało w stosunku do ceny. Magazyn posiada75 stron, ale naprawdę tego nie czuć – przelatujemy przez kolejne strony i w mgnieniu oka znajdujemy się już na tylniej okładce.
Faktem jest, że jakość artykułów jest w miarę wysoka – tutoriale napisane naprawdę starannie, wspierane przez liczne zrzuty ekranu czy rendery. Przy czytaniu artykułów dotyczących realizacji komercyjnych projektów możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy od autorów, poznać realizowany projekt „od kuchni”.
Szkoda, że galeria max3d.pl ograniczona jest do tylko jednego autora – pismo powinno pokazać prace kilku grafików w jednym numerze.
Nie pozostało nam nic innego jak tylko czekać na kolejny numer – może redakcja wyciągnie wnioski z wielu komentarzy jakie znajdzie na polskich forach graficznych i stworzy pismo uniwersalne – dla wymagających i początkowych grupach odbiorców. Pismo ma potencjał, pytanie tylko czy zostanie on wykorzystany?
Plusy:
+ dobre tutoriale
+ 2CD z kursem multimedialnym 3ds max dla początkujących
+ ciekawe artykuły
Minusy:
- bardzo słaba oprawa graficzna magazynu
- uboga galeria prac
- zbyt mało treści
Linki:
www.3dfx.com.pl
www.max3d.pl