Na czym polega grafika komputerowa i projektowanie stron www. Od kilkunastu lat Grafika Komputerowa]  jest kolejną dyscypliną artystyczną. Grafika komputerowa – dział informatyki zajmujący się wykorzystaniem komputerów do generowania obrazów oraz wizualizacją rzeczywistych danych .

Data dodania: 2010-05-31

Wyświetleń: 2000

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Grafika Komputerowa

Od kilkunastu lat Grafika Komputerowa jest kolejną dyscypliną artystyczną. Wykorzystuje się ją do:<br>

Projektowanie  stron www

Layout

Temlates

Wizytówki

Ulotki

Style

Plakaty

Najcześciej wykorzystywanym programem doGrafiki Komputerowej  jest Adobe Photoshop oraz Adobe Flash<br>

Chociaż grafika komputerowa koncentruje się głównie na specjalistycznych algorytmach i strukturach danych, to jednak siłą rzeczy musi czerpać z innych dziedzin wiedzy. Na przykład aby uzyskać obrazy fotorealistyczne, należy wiedzieć jak w rzeczywistym świecie światło oddziałuje z przedmiotami. Podobnie, aby symulacja jazdy samochodem była jak najwierniejsza, należy wiedzieć, jak obiekty fizyczne ze sobą oddziałują.

Co to jest Grafika komputerowa ?

- dział zastosowań komputerów obejmujący tworzenie przy pomocy odpowiedniego oprogramowania rysunków, projektów architektonicznych, reklam, prezentacji multimedialnych, pracy twórczej artystów grafików a także fotografików i filmowców. Dwa podstawowe sposoby przygotowywania grafiki komputerowej to grafika rastrowa i grafika wektorowa. Ludzi zajmujacych sie tą dziedzina nazywamy grafikami.

Na ekranie monitora informacja graficzna przedstawiana jest w postaci rastra, najczęściej do 1280x1024 pikseli, w najpopularniejszym trybie SVGA - 600x800 pikseli, co oznacza 600 wierszy i 800 kolumn, z których zbudowany jest obraz. Wzrost mocy obliczeniowej mikrokomputerów spowodował zastąpienie pracy w trybie tekstowym pracą w tzw. trybie graficznym (np. w systemie Windows). Rozdzielczość grafiki i ilość kolorów, najczęściej zapisywanych w postaci ciągu słów kodowych do 24 bitów, dających 224, czyli ok. 16,7 mln kolorów, zależą od zastosowanej w komputerze karty graficznej i możliwości dołączonego monitora. Warto zauważyć, że choć komputery oferują nawet 16 milionów kolorów, oko ludzkie jest w stanie rozróżnić ich tylko około 400 tys. Grafika komputerowa jest podstawą działania edytorów graficznych, programów multimedialnych, zobrazowywania symulacji komputerowych, CAD (projektowania wspomaganego komputerowo) i oprogramowania edukacyjnego.

Licencja: Creative Commons
-2 Ocena