0głosów
Pobierz artykul
0głosów dodatnich
0głosów ujemnych
1445razy czytane
0przedrukowany
Creative Commons Licencja

Fotorealistyczne wizualizacje komputerowe to integralny element reklamy projektów oraz rynku nieruchomości. To doskonały sposób na zaprezentowanie wizji, klimatu i specyfikacji konkretnego projektu.

Komputerowe wizualizacje 3D to cyfrowa symulacja pozwalająca zobaczyć jak będzie wyglądał nasz projekt (budynku, wnętrza, przedmiotu, wzoru) przed jego fizycznym powstaniem. Pozwala to na ukazanie klientowi jak będzie wyglądała jego przyszła inwestycja (dom, mieszkanie, biuro, wnętrze) przed zakupieniem. Zwiększa to szanse na sukces ekonomiczny, gdyż w takim przypadku klient nie będzie wydawał pieniędzy w ciemno, lecz będzie mógł zobaczyć wcześniej co kupuje. Wizualizacja 3D powstaje poprzez wykonanie cyfrowego modelu przestrzennego projektowanej inwestycji. Umożliwia to przeprowadzenie np wirtualnego spaceru po planowanym osiedlu, czy obejrzenie naszego przyszłego domu z każdej, czy z wnętrza.

Niniejszy artykuł stanowi zbiór wskazówek jak przygotować materiał do wykonania wizualizacji 3D. Zależnie od szczegółowości dostarczonych materiałów, finalny produkt będzie prezentował różną dokładność wizualizacji projektu. Poczynając od ogólnych koncepcyjnych ujęć urbanistycznych, poprzez bardziej nasycone detalem ujęcia architektoniczne, wizualizacje mogą wprowadzać odbiorcę aż do wnętrza projektowanego obiektu.

Dlatego właśnie bardzo ważnym jest odpowiednie przygotowanie matriałów. Praca nad wizualizacją możliwa jest po otrzymaniu kompletnych materiałów źródłowych. Podstawą są płaskie rysunki projektu: rzuty, przekroje, elewacje, modele. Kolejną ważną rzeczą jest określenie materiałów wykończeniowych oraz dokładnej ich specyfikacji (paramatry, zdjęcia referencyjne). Następnie powinniśmy określić jaki klimat mają prezentować nasze wizualizacje - w jakim mają być nastroju, kolorystyce, o jakiej porze dnia (świt, dzień, zmierzch, noc), roku(wiosna, lato, jesień, zima) oraz przy jakich warunkach pogodowych. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego oprogramowania i wysokiej klasy stacji graficznych możliwe jest uzyskanie naturalnych efektów atmosferycznych w pełni zgodnych z zasadami fizyki rządzącymi w przyrodzie. Ostatnią ważną rzeczą jest określenie ilości ujęć, miejsc z jakich zostaną wykonane fotorealistyczne wizualizacje oraz ich wielkość. Wielkość może zostać określona w pixlach (px) lub w czentymetrach, precyzując również współczynnyki DPI (dots per inch - ilość pixli na cal).

Zdając sobie sprawę z powyższych informacji możemy śmiało stwierdzić, że pracę nad wizualizacjami wykonują zarówno wykonawca jak i zleceniodawca. I to właśnie zamawiający rozpoczyna proces zbierając wytyczne i  materiały źródłowe.

Licencja: Creative Commons