Sri Lanka jest znana przede wszystkim jako wyspa piaszczystych plaż, lazurowe morze, gaje palmowe i różne morskie kurorty.
Jednak na długo przed odkryciem turystów jako zakątku świata, był popularnym miejscem znanym z korzystnych warunków dla uprawy herbaty.
Centrum wyspy to ciche Highland, którego najwyższe szczyty osiągają 2500 metrów wysokości nad poziomem morza z łagodnego klimatu dają idealne warunki do uprawy krzewów herbaty.
I tak te ziemie dosłownie pokryte jasnozieloną plantacją herbaty, które umożliwiają pracę, większości społeczności obszarów górskich.
Produkcja z lokalnych plantacji stanowi znaczną część gospodarki Sri Lanki oraz zapewnia silną pozycję wśród największych na świecie eksporterów herbaty. Wielu ekspertów uważa nawet Ceylon za najlepszą w historii.
Herbata jest uprawiana na Sri Lance od drugiej połowy 19. wieku jako substytut krzewu kawy, które dotknęła niszcząca choroba. Dziś mała fabryka, założona przez jednego herbaciarza z Anglii oraz możliwość znalezienia w każdym większym mieście.
Wśród najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych jest fabryka Dambatenne w górskim miasteczku Haputale. Założył ją w 1890 roku, Sir Thomas Lipton, którego nazwisko wymawia się tu dziś z wielką czcią.
Podczas wycieczek, poznajemy cały proces produkcyjny - od zbierania, za które są odpowiedzialne tylko kobiety, do ich rozdrabniania, fermentacji, do końcowego pakowania, gdzie herbata jest gotowa do dystrybucji.
Przewodnik będzie także nauczał się rozpoznawać wysoką jakość herbaty od tych o niższej jakości, tzw kurzu. Lokalne wycieczki można zakończyć przyjemne, siedząc nad filiżanką herbaty w lokalnych restauracjach.
Aby w pełni poznać piękno gór i lokalnych plantacji, przejdź się pociągiem. Po drodze można dokonać krótkiego przystanku lub wybrać się na wycieczkę i pokonać jedną z lokalnych szczytów.
Wśród celów najbardziej znanych Szczyt Adama (2224 m), który jest także najważniejszym miejscem pielgrzymek dla wszystkich wierzących w Sri Lance. Jest to dość trudna wspinaczka, która odbywa się głównie w nocy. Ale nie zniechęcajcie się!
Cała trasa jest wyłożona małymi herbaciarniami, gdzie można odpocząć i zebrać drugi oddech. W godzinach porannych zostanie także nagrodzony widokiem Świt okolicy.
Zielona herbata od lat budzi kontrowersje, jeśli chodzi o jej wpływ na nawodnienie organizmu. Jedni twierdzą, że działa jak diuretyk, inni uznają ją za doskonały napój wspomagający utrzymanie odpowiedniego poziomu wody. Jak jest naprawdę? Odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać.