Izrael należy do grupy krajów bliskiego wschodu, który posiada dostęp aż do trzech mórz dzięki temu jest to atrakcyjne państwo dla turystów z całego świata. Jednak nie bogactwo naturalne stanowi największy atut tego kraju.

Data dodania: 2010-09-15

Wyświetleń: 2919

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Izrael jest kraina biblijną, miejscem narodzin Chrystusa, to tutaj Mojżesz wyprowadził Izraelitów z Egiptu a Abraham zawarł przymierze z Bogiem.

 W tym miejscu spotykają się trzy religie: judaistyczna, muzułmańska i chrześcijańska. Izrael najlepiej odwiedzać od września do czerwca, kiedy jest ciepło i przyjemnie a upał nie doskwiera tak bardzo jak w czasie wakacji. Nawet zimą klimat jest łagodny i sprzyja podróżowaniu. Kuchnia w Izraelu jest bardzo różnorodna.

 Dominują tu potrawy środkowowschodnie, z wybrzeża Morza Śródziemnego, oraz arabskie. Prawdziwym przysmakiem cieszącym się dużym zainteresowaniem turystów jest „falafel” – smażone kulki lub kotleciki z ciecierzycy podawane w chlebie „pita”, „sharona” – grillowane kawałki mięsa, a także „ryba św. Piotra”- łowiona w Jeziorze Genezaret.

Jerozolima to stolica Izraela i największe miasto w tym kraju. Można tam spotkać pielgrzymów z całego świata. Jerozolima leży wśród gór Judei, rozciągających się pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Martwym. To także święte miasto Żydów od X wieku p. n. e. w którym znajdowała się Świątynia Jerozolimska, o której Biblia wspomina 632 razy. Dzisiaj, Zachodni Mur ( pozostałości świątyni) jest świętym miejscem Żydów.

Synagogi na całym świecie są tradycyjnie skierowane w kierunku Jerozolimy. Każdy turysta powinien odwiedzić największe synagogi w Jerozolimie: Wielka Synagoga chasydów z Bełza oraz Wielka Synagoga. Jerozolima jest miastem łączącym w sobie elementy przeszłość, teraźniejszości i przyszłości.. Szczególnie wyjątkowa i warta do zwiedzenia jest Wschodnia Jerozolima, której częścią jest Stare Miasto znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Drugim, co do wielkości miastem w Izraelu jest Tel Awiw.

Mimo że stolica Izraela jest Jerozolima to większość państw uznaje właśnie Tel Awiw za stolice. Zachodnie dzielnice Tel Awiwu położone są na brzegu Morza Śródziemnego przy piaszczystych strzeżonych plażach. Dla turystów lubiących aktywnie spędzać czas przygotowane są ścieżki rowerowe oraz rowery stacjonarne dostępne dla plażowiczów. Można również wynająć sprzęt do sportów wodnych, albo przyłączyć się do meczu siatkówki plażowej. Ejlat to miasto, które jest często odwiedzane przez Turystów. Najbliżej centrum jest położona Plaża Północna. Z pięknymi plażami i przejrzystą wodą sąsiadują liczne hotele, restauracje kluby i sklepy.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Dla rodzin z dziećmi największą atrakcją jest zabawa z delfinami na Delphin Reef.  Można je znaleźć na prywatnej plaży, na której jest możliwość popływania z delfinami lub nurkowania w towarzystwie doświadczonych przewodników. Niedaleko znajduje się także Rezerwat Rafy Koralowej z piaszczysta plażą i rafa koralową.  Jedną z głównych atrakcji Ejlat jest podwodne obserwatorium. 5 metrów pod ziemia, za szybami pływają kolorowe ryby o niewiarygodnych kształtach, które są wręcz na wyciągnięcie reki. Na terenach parku znajduje się kilka Basenów m.in. z rekinami gdzie turyści mogą wybrać się w rejs żółtą łodzią podwodną.

Będąc w Izraelu warto jest zwiedzić takie miasta jak: Hajfa Herzlija, Kafarnaum, Tyberiada, Kana Galilejska także Nazaret. Morze Martwe to kolejne miejsce, które powinien każdy turysta zobaczyć. Obecnie okolice Morza martwego to wielkie naturalne uzdrowisko miedzy innymi dzięki wysokiej zawartości tlenu w powietrzu oraz intensywnemu parowaniu słonej wody, która jak filtr zatrzymuje szkodliwe promienie słoneczne. Można, więc bez obaw o poparzenia wygrzewać się na słońcu.

Błotne zabiegi i kąpiele

Jednak najpopularniejszą forma terapii jest wysmarowanie się czarnym błotem. Według legendy po to błoto przysyłała wyprawy egipska królowa Kleopatra. Same kąpiele to niepowtarzalne przeżycia dla każdego turysty, ponieważ woda wypiera pływaka prawie nad powierzchnie wody. To właśnie w tym miejscu można zrobić znane wszystkim zdjęcie z książka lub gazetą. Nad samym brzegiem Morza Martwego znajduje się kompleks uzdrowiskowo-hotelowy Ein Bokek, znany na całym świecie ze swoich naturalnych dobrodziejstw. Wody w tym uzdrowisku znane były już w I wieku naszej ery. Są świetne na wiele najróżniejszych schorzeń m. In na choroby skórne, reumatyzm i artretyzm.

Zabiegi oferowane w Ein Bokek to głównie kąpiele siarkowe, słone, mineralne i błotne, masaże, gimnastyka, kuracje kosmetyczne. W czasie pobytu w Izraelu nie można zapomnieć o odwiedzeniu, choć jednej winnicy, których w tym kraju jest ponad 200 winnic. Turyści mogą poznać techniki przygotowywania wina, zasady leżakowania, zobaczyć proces rozlewania w butelki oraz oczywiście skorzystać z degustacji.

Atrakcje turystyczne i udana rozrywka w Izraelu

Izrael to miejsce, w który na pewno nie można się nudzić a dla spragnionych wrażeń i ruchu ma do zaoferowania wiele atrakcji. Zatoka Akaba, Morze Czerwone to raj dla miłośników sportów wodnych: narty wodne, kitesurfing, przejażdżki na bananie oraz największą atrakcja nurkowanie. Jeśli komuś znudzi się woda, turyści korzystają z przejażdżki jeepami po pustyni. Niezwykłe wspomnienia maja także turyści odwiedzający grackie miasto Gadora, które zostało zbudowane na skale wznoszącej się ponad brzegami jeziora genezaret i rzeki Jarmuk. W czasach rzymskich gorące źródła słynęły ze swoich leczniczych właściwości, a w Hammat Gader wybudowano drugi, co do wielkości kompleks łaźni. Na terenie kompleksu znajdują się zadaszone miejsca do siedzenia, restauracje, trawniki, starożytne rzymskie łaźnie oraz baseny termalne.

 Znajduje się tu największa farma krokodyli na Bliskim Wschodzie, na teranie, której można zobaczyć około 200 egzemplarzy różnych gatunków tych zwierząt. Gorące mineralne wody w Hammat Gader posiadają dwie niezwykle ważne właściwości: mają wysoka temperaturę i są bogate w składniki mineralne. Uważa się ze kąpiele w wodach termalnych przyśpieszają przemianę materii, odnowę komórek i koją bole stawów. Dla turystów, którzy lubią wyjazdy typu Fly&Drive, to wymarzone wakacje. Samodzielne poznawanie Izraela powoduje, że turysta czuje niesamowita satysfakcje a do tego można zobaczyć Izrael z innej strony.

Licencja: Creative Commons