Wraz z zawieraniem związku małżeńskiego pojawia się kwestia nazwiska. Przyjąć nazwisko męża? Dołączyć do swojego? A może namówić go żeby przyjął moje, w końcu jest ładniejsze? Takie pytania nie pozwalają spać spokojnie nie jednej pannie młodej.

Data dodania: 2010-05-21

Wyświetleń: 3004

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ciężko jest bowiem pożegnać się z czymś co przez całe nasze dotychczasowe życie określało naszą tożsamość, coś dzięki czemu wyróżnialiśmy się wśród innych, nie tylko na podstawie numeru pesel.

Dlatego też w ostatnim czasie przybywa kobiet, które decydują się na łączenie nazwisk, nawet kiedy oba są dość długie. Nie dajmy się zwieść - dziś rubryki w dokumentach zapewniają dostateczną ilość miejsca na tasiemcowate nazwisko. Gorzej przekonać do tego przyszłego męża, który może opierać się pomysłowi, w końcu przyjęcie nazwiska męża to tradycja z dziada pradziada.

Jeśli jednak postawimy na swoim i dołączymy nazwisko męża albo zatrzymamy swoje pojawia się kolejny problem - jakie nazwisko będą miały dzieci? Trzeba mieć swoje zdanie, tak, jak gdy wybiera się suknie ślubne Katowice.

Na szczęście problem ten nie jest aż tak skomplikowany, bowiem dzieci mogą nosić nazwisko ojca lub panieńskie żony. Jednak aby tak się stało trzeba złożyć w tej sprawie odpowiednie oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego lub kościele (w zależności czy ślub był cywilny czy konkordatowy). Bez oświadczenia ustalającego kwestię nazwiska po ślubie każde zachowa swoje dotychczasowe nazwisko, a dzieci automatycznie otrzymają nazwisko ojca.

Sytuacja jednak może się skomplikować, gdy żona ma niepełnoletnie dziecko i wychodzi za mąż za mężczyznę, który nie jest jego ojcem, a dziecko nosi jej nazwisko panieńskie lub nazwisko mężczyzny, którego ojcostwo ustalił sąd. I jak się zwykło mawiać: "niech pan młody sam wybierze garnitur ślubny".

Wówczas kobieta, wraz z nowym mężem może złożyć odpowiedni dokument przed kierownikiem USC, w którym oświadczy, że dziecko będzie odtąd nosiło nazwisko ojczyma.

Gdy jednak ma ono już 13 lat, osobiście musi wyrazić na to zgodę. Nie można jednak nadać nazwisko ojczyma dziecku, które: jest dzieckiem byłego męża matki i nosi jego nazwisko lub nosi nazwisko ojca, który je uznał.

Wiecej porad ślubnych znajdą państwo na stronie www.suknie.laptopow.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena