Są to podstawowe założenia funkcjonowania funduszu. Chodzi o to, aby w określonych warunkach na rynku przygotować odpowiedni produkt. Ogromne znaczenie ma także odpowiednie zarządzanie i reagowanie na zmieniającą się sytuację finansową.
FIZ
Zarządzający wypowiadają się tu wprost, w FIZ – ach mają dostęp do większej ilości narzędzi finansowych. Oznacza to większe bezpieczeństwo a także możliwość podejmowania większego ryzyka w celu podwyższenia stopy zwrotu z inwestycji.
Jednym z przykładów mogą tu być instrumenty pochodne, które mogą być potrzebne w przypadku niekorzystnej sytuacji na giełdzie.
FIO
Wymóg utrzymywania określonych rezerw, a także ograniczone możliwości korzystania z instrumentów finansowych robią swoje. Tworzenie rezerw jest związane z możliwością wypłaty, do których uczestnik funduszu ma prawo. Zbycia jednostek uczestnictwa jest możliwe praktycznie w każdym momencie, na co zarządzający musi być przygotowany. Ogranicza to w sposób istotny elastyczność polityki inwestycyjnej.
Jeżeli sytuacja przybiera niekorzystny obrót, to w przypadku FIO zwiększony wykup spowoduje konieczność sprzedaży posiadanych aktywów, a w konsekwencji kolejne obniżki cen.
FIZ z gwarancją
W określonych terminach można nabywać certyfikaty funduszy z gwarancją zainwestowanego kapitału. Subskrypcje, czyli wyznaczony czas na zakup są ogłaszane przez poszczególne TFI.
Warto pamiętać, że gwarancja dotyczy okresu na koniec inwestycji. W trakcie jej trwania można obserwować zmiany, wielokrotnie niekorzystnych wyników. Bardzo często w pierwszych 2, 3 latach, kiedy budowany jest portfel z określonych nieruchomości wyniki są ujemne.
Statut
Jest dokumentem, w którym są zawarte podstawowe informacje o funduszu. Określona jest także w nim polityka inwestycyjna, jaką stosuje się w zarządzaniu.
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) stanowią trzon polskiej gospodarki, odgrywając kluczową rolę w jej rozwoju i stabilności. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, sektor MŚP w Polsce tworzy aż 99,8% wszystkich przedsiębiorstw, zatrudniając ponad 67% pracowników sektora przedsiębiorstw i generując około 50% PKB kraju. Te imponujące statystyki jasno pokazują, jak istotne znaczenie mają małe i średnie firmy dla polskiej ekonomii.