Fundusz emerytalny jest częścią pewnego systemu emerytalnego, z którego w przyszłości, podczas naszej emerytury będziemy odnosić korzyści. Aby to w łatwy sposób wyjaśnić można cały Polski system emerytalny podzielić na trzy filary.
Pierwszy filar jest obowiązkowy, jest to ZUS, czyli Zakład ubezpieczeń zdrowotnych. Co miesiąc nasz pracodawca opłaca za nas ubezpieczenie zdrowotne z którego cześć pieniędzy odkładane jest na fundusz emerytalny. Jest to drugi filar, czyli OFE zwany Otwartym Funduszem Emerytalnym. Jest on również obowiązkowy. Pracodawca opłaca za nas ZUS, a ZUS przekazuje część pieniędzy na ten właśnie fundusz – z którego będziemy korzystać w przyszłości. fundusze emerytalne mają to do siebie, że polegają na składaniu pieniędzy które będą wypłacane w przyszłości. Trzecim filarem, który nie jest obowiązkowy są inne metody odkładania pieniędzy na naszą emeryturę.
Po zapoznaniu się z pojęciem funduszu emerytalnego pozostaje tylko jedna nie rozwiązana kwestia. Jak wybrać taki fundusz ? Jest on obowiązkowy ale mamy możliwość dowolnego wyboru tego funduszu który będzie dla nas odpowiedni. fundusze emerytalne oferują nam wiele plusów i starają się zachęcić nas ciekawymi propozycjami. Przy wyborze takiego funduszu najważniejszymi elementami jakimi należałoby się kierować są między innymi: stabilność funduszu inwestycyjnego – jest to bardzo ważna i zasadnicza rzecz przy wybieraniu funduszu. Fundusz niestabilny może okazać się niewypłacalny w przyszłości. Rezultaty – ważnym elementem jest również zapoznanie się z rezultatami, czyli co nam da ten fundusz w odniesieniu do składek jakie będzie pobierał. Tutaj pojawia się kolejna zasada – koszty uczestnictwa. Należy zapoznać się z kosztami i ewentualnymi zyskami w przyszłości.
Ostatnią ważną rzeczą z którą można się zapoznać jest to jak fundusz emerytalny współpracuje z klientem. W Internecie można znaleźć dużo na temat tego które z funduszów potrafią być odpowiedzialne za naszą emeryturę. Po wyborze funduszu emerytalnego nie pozostaje nam nic innego jak wpłacać składki i czekać na naszą upragnioną emeryturę.