W artykule opisane są choroby które wpływają negatywnie na poziom ciśnienia tętniczego człowkieka. Przedstawione są w nim objawy tych chorób i sposoby walki z nimi.

Data dodania: 2010-05-05

Wyświetleń: 2414

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Problem nadciśnienia, a także kłopoty krążeniowe i kardiologiczne to jedne z najczęstszych dolegliwości na jakie cierpią Polacy. Statystyki wykazały, że średnio z powodu chorób krążeniowych, w tym nadciśnienia tętniczego i jego powikłań, umiera w Polsce około 170 - 180 tys. osób rocznie. Wyniki te są zatrważające, gdyż wskazują bezlitośnie, że w ciągu roku z przyczyn sercowych znika z mapy kraju niewielkie miasteczko. Obecnie na kłopoty z ciśnieniem choruje około 9 milionów obywateli polskich, a kolejne 9 milionów jest nim poważnie zagrożona. Wpływa na to nieregularny tryb życia, rozprzestrzeniająca się nadzwyczaj szybko nadwaga, z która walkę podjęła min. Gazeta Wyborcza. Czy skutecznie? Dotychczas nie wiadomo. Liczby wskazują, że nadwagą może „pochwalić się" ponad 15 milionów obywateli.

W wielu przypadkach problemy zdrowotne powodują używki. Według ekspertyz przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia ubytek kondycji zdrowotnej w polskiej populacji wynika z palenia tytoniu (16%), nadmiernego spożycia alkoholu (9,2%) oraz otyłości Czynniki te zaliczane są do głównych przyczyn wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Przyczyną chorób związanych z nieprawidłowym ciśnieniem krwi jest także niedbałość Polaków o swoje zdrowie. Wśród młodych ludzi pojecie: aparat do mierzenia ciśnienia jest zwrotem niemal egzotycznym. Osoby w przedziale wiekowym 20-40 lat pytane o to czy posiadają w domu aparat do mierzenia ciśnienia odpowiadały, że są zdrowe, a takowe kontrole są przeznaczone dla ludzi starszych. Takie myślenie sprawia, że zagrożenie życia w Polsce spowodowane chorobami układu krążenia jest około 80% większe niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Co prawda tempo spadku umieralności z powodu chorób układu krążenia (notowane od 1991 roku) jest szybsze niż średnia europejska, ale do zrównania poziomu potrzeba wciąż około 17 lat.

Czym objawia się i co to jest nadciśnienie czy choroba nadciśnieniowa? Polacy mają małą świadomość chorób przez co trudniej im jest ich unikać. Skoro aparat do mierzenia ciśnienia jest elementem wyposażenia szpitali, a nie prywatnych mieszkań to wiedza o chorobach krążenia musi być na równie miernym poziomie. Nadciśnienie charakteryzuje się stałym lub okresowym podwyższeniem ciśnienia krwi. Istnieją da rodzaje nadciśnienia: pierwotne i wtórne. Nadciśnienie pierwotne według jednej z teorii spowodowane jest predyspozycjami genetycznymi do adaptacji tętnic na częste pobudzenia współczulne. Przebudowa ścian tętnic oporowych prowadzi do wzrostu obwodowego oporu naczyniowego i zmusza serce do cięższej i szybszej pracy. Jest to jedna z teorii nadciśnienia pierwotnego. Wiadomym jest że ten typ dolegliwości jest wrodzony i niemożliwy do wyleczenia, nawet operacyjnie.

Drugi typ choroby układu krążenia to nadciśnienie wtórne, które może być powodowane przez powikłania i inne stany chorobowe. Zmiany w tętnie krwi są niekiedy dowodem występowania innego, nierzadko bardzo poważnego stanu chorobowego w organizmie. Zaniedbanie takiego faktu bywa tragiczne w skutkach.

Mówienie o chorobach krążeniowych nie stawia sobie za cel bycie złowrogim kaznodziejstwem. Ma przypominać, że zdrowie i organizm ludzki to nie perpetuum mobile. Dlatego też warto nabyć aparat do mierzenia ciśnienia, zamiast na piwo pójść na rower, a golonkę na talerzu zastąpić lekkostrawną surówką.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena