400 tysięcy specjalnych kopert z logiem UNICEF już zostało rozdanych – trafiło do sklepów Saturn, Media Mark i Komputronik w całej Polsce. Część dołączono do opakowań produktów Black Point. Do końca roku firma zamierza rozdać w ten sposób kolejnych 800 tysięcy kopert. W sumie będzie ich milion 200 tysięcy sztuk – to rekordowa liczba w czteroletniej historii akcji!
– Liczy się skala przedsięwzięcia. Zasypiemy Polskę kopertami, bo łatwiej przecież postępować ekologicznie, kiedy odpowiednie narzędzia są na wyciągnięcie ręki – mówi Sławomir Kuczyński z Grupy Black Point, która jest organizatorem akcji. – Inwestujemy w koperty dostępne w sklepach i dołączane do produktów, ponieważ chcemy pogłębiać świadomość ekologiczną Polaków oraz stwarzać okazję do zmiany przyzwyczajeń, które szkodzą środowisku.
Kopertę można bezpłatnie otrzymać w jednym z partnerskich punktów akcji – w księgarniach Matras, sklepach sieci Media Markt, Saturn i Komputronik. Znajdują się przy kasach, w punktach serwisowych. Wystarczy zapytać o nie obsługę. Do takiej koperty wkładamy pusty atrament (w opakowaniu zmieści się nawet kilka sztuk), zaklejamy i wrzucamy do skrzynki pocztowej. Przesyłka nic nie kosztuje, jej koszt pokrywa organizator akcji.
W sklepach rozdających koperty można także oddać do recyklingu tonery, które nie mieszczą się do kopert. Należąca do Grupy Black Point spółka Eco Service ustawiła w marketach i księgarniach specjalne pojemniki na puste kartridże. Organizator przekazuje część pieniędzy ze zbiórki na konto UNICEF, a organizacja wydaje je na pomoc dzieciom w krajach rozwijających się. Dzięki ekologicznej zbiórce finansowany jest też zakup sadzonek w ramach programu sadzenia nowych lasów w Polsce, prowadzonego przez klub GAJA.
- Akcja poza walorem charytatywnym ma wymiar ekologiczny – promuje zalety recyklingu. Odzyskiwanie pustych kartridży to skuteczny sposób na zmniejszenie gromadzącej się góry elektroodpadów – mówi Sławomir Kuczyński z Grupy Black Point. A mamy, co oddawać – w ubiegłym roku Polacy kupili ponad 7 milionów nowych wkładów do drukarek. Tymczasem produkt pochodzący z recyklingu nie tylko pozwala oszczędzać zasoby naturalne, ale jest nawet o 50% tańszy niż wyprodukowany od podstaw.