Nie jesteś zadowolony z oprocentowania lokat bankowych? Zamiast więc deponować pieniądze w banku, możesz udzielić pożyczki, choćby na 20%. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu takiej inwestycji.

Data dodania: 2010-03-30

Wyświetleń: 2172

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Narzekamy na marne zyski z bankowych lokat o ile w ogóle można mówić o zysku gdy inflacja nie pożre narosłych na lokacie odsetek a reszty dzieła zniszczenia nie dokona podatek Belki. Polacy rozglądają się za alternatywnymi formami oszczędzania. Przeciętny obywatel po pierwsze nie jest ryzykantem a po drugie nie ma aż tak wielkich oszczędności aby lokować je w niepewne i wymagającej znacznych wkładów inwestycje.

Jedną z opcji w stosunku do lokaty bankowej jest inwestycja w udzielenie prywatnej pożyczki. Od pewnego czasu naszym rodzimym gruncie funkcjonują portale społecznościowe kojarzące ze sobą prywatnych pożyczkodawców i pożyczkobiorców. Poza tym wiele pożyczek prywatnych udzielanych jest poprzez bezpośrednie znajomości, w rodzinie, pomiędzy znajomymi.

Ile można zarobić na prywatnej pożyczce? Jak wszystko dobrze pójdzie to naprawdę sporo, jak na żadnej lokacie bankowej. Maksymalne oprocentowanie pożyczek które nie podpada pod odsetki lichwiarskie to czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP. W dniu 20.03.2010 r. stopa ta wynosiła 5% Czyli, maksymalne odsetki jakie można zastrzec w umowie pożyczki wynoszą 20% stosunku rocznym. To niezły zarobek dla pożyczkodawcy, żadna lokata nie da tyle.

Nasuwa się pytanie czy zechce dać tyle sam pożyczkobiorca, czy skłonny będzie podpisać umowę pożyczki z zastrzeżeniem takich umownych maksymalnych odsetek? Otóż tak, zapewne wielu znajdzie się takich, którzy taki warunek zaakceptują. Pomimo tego że w banku można otrzymać tańszą pożyczkę. Jednak aby otrzymać pożyczkę w banku trzeba posiadać zdolność kredytową a więc zazwyczaj stałe dochody i nienaganną historię w Biurze Informacji Kredytowej czyli w BIK. Nie każdy taką zdolność kredytową posiada i dlatego wiele osób szuka, zmuszonych jest szukać pożyczek pozabankowych. A pozabankowe firmy pożyczkowe nastawione właśnie na takich klientów żyłują swe zyski niemiłosiernie. Musząc respektować ustawę antylichwiarską i nie mogąc zawyżać oprocentowania ponad wspomniane odsetki maksymalne, radzą sobie ustanawiając różnego rodzaju inne opłaty podnoszące ich zyska u koszt pożyczki. Prowizja za udzielenie pożyczki, obowiązkowe ubezpieczenie pożyczki... Wszystko to powoduje że ostateczny koszt a więc oprocentowanie rzeczywiste tego rodzaju pożyczek dwukrotnie albo jeszcze bardziej przekracza wartość odsetek maksymalnych.

Osoby prywatne - okazjonalni prywatni pożyczkodawcy nie są aż tak pazerni i mając w perspektywie zarobek wspomnianych 20% od kapitału chętnie pożyczki udzielą gdyż na lokacie w banku nie zarobią nawet połowy z tego. Czyli, zadowolone są obie strony; pożyczkodawca i pożyczkobiorca również który dzięki temu nie jest skazany na zaciągnięcie pożyczki dwa lub trzy razy droższej w pozabankowej firmie udzielającej pożyczek.

Jest tylko (a raczej aż) jedno "ale" na które powinni zwrócić uwagę potencjalni pożyczkodawcy. Odsetki z lokaty bankowej jakie są takie są ale są raczej pewne. Zostaną wypłacone wraz z kapitałem czyli pieniędzmi które zostały zdeponowane na lokacie. Natomiast udzielając pożyczki prywatnej sami musimy zabezpieczyć sobie odzyskanie pożyczki wraz z oprocentowaniem gdyż nikt nad nami nie czuwa i nikt tego za nas nie zrobi. Jeżeli udzielisz pożyczki bez zabezpieczenia możesz nie odzyskać swoich pieniędzy. Amatorów pożyczek którzy są zwykłymi naciągaczami nie brakuje. Często są to ludzie którzy nie posiadają dochodów, majątku, albo owszem posiadają, ale pożyczek zaciągają wiele ponad możliwości ich spłaty i wyegzekwowania. Od takiego pożyczkobiorcy nie ściągniesz pieniędzy nawet jeśli skierujesz sprawę do komornika. Są i tacy którzy zaciągając pożyczkę mają dobre zamiary, zamierzają ją zwrócić ale popadają w tarapaty finansowe, tracą pracę i też pojawia się problem. Najbezpieczniej więc udzielać pożyczek pod zastaw nieruchomości pożyczkobiorcy, pod hipotekę. Jeśli pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki zawsze możesz skierować egzekucję do nieruchomości na której ustanowiona jest hipoteka na Twoją rzecz. Nawet jeśli wierzycieli będzie co niemiara z tytułu innych długów Twojego dłużnika, to i tak mając ustanowione zabezpieczenie hipoteczne, masz pierwszeństwo w egzekucji.

Jednak i w takim przypadku musisz liczyć się z tym, że na swoje pieniądze będziesz musiał długo czekać gdyż egzekucja z nieruchomości może trwać miesiącami a nawet latami. Dlatego żądaj ustanowienia hipoteki w wysokości zabezpieczającej spłatę kapitału plus odsetki naprzód co najmniej na kilka lat po terminie zwrotu pożyczki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena