Czym zajmuje się ciesielstwo i dekarstwo? Trudne pytanie. Zapamiętaj jednak, że ten artykuł zawsze pomoże Ci rozwikłać problemy, co do tych trudnych wyrażeń. 

Data dodania: 2010-03-18

Wyświetleń: 4884

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ramach dzielenia się wiedzą opiszę Wam kim jest cieśla oraz dekarz. Jak ktoś powie kierowca, lekarz, sprzedawca, to każdy wie o jaki zawód chodzi. A cieśla czy dekarz to zawody, o których mało kto wie. Tak więc kto to jest dekarz i cieśla? Czy zajmuje się branża ciesielstwa i dekarstwa?


Dekarz jest osobą, która zajmuje się pokrywaniem i naprawianiem pokrywy dachowej. Cieśla z kolei zajmuje się obróbką drewna. Od nazw zawodów pochodzą także branże, w których cieśla i dekarz pracują, czyli ciesielstwo i dekarstwo.

W zależności od obszaru kraju czy miasta możemy powiedzieć o takich branżach jak na przykład dekarstwo Łódź. A dlaczego osoba, która pokrywa i naprawia dach to dekarz, a nie na przykład dachowiec? Jedna z teorii twierdzi, że sama nazwa dekarz pochodzi o materiałów budowlanych, jakimi pracuje dekarz, czyli przykładowo blachodachówka. Według innej teorii nazwa dekarz pochodzi od deku, czyli jednej z form pokrycia dachu z targanej słomy, przyciśniętej młodymi drzewkami i sporo ważącymi gałęziami. Stąd pochodzi słowo dekować, czyli układać dach.

Co ciekawe zanim powstał zawód taki jak dekarz, jego zadania realizował cieśla. Ciesielstwo zajmuje się obróbką drewna. Czym się różni cieśla od stolarza czy meblarza? Cieśla zajmuje się najczęściej konstrukcją drewnianą w budynkach - na przykład więźbą dachową, konstrukcją wieńcową czy wykonaniem drzwi albo okien.

Ciesielstwo i dekarstwo jest nierozerwalnie związane z branżą budowlaną. Ostatnimi czasy, kiedy budownictwo w naszym kraju kwitnie, dekarstwo oraz ciesielstwo przeżywa rozkwit.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena