Prowadzenie przedsiębiorstwa w obecnych czasach staje się coraz bardziej skomplikowane i coraz bardziej pracochłonne. Utrzymanie pod kontrolą wszystkich działów firmy, zapewnienie im spójności oraz płynności wydaje się bardzo trudne, jeśli nie wręcz niewykonalne. Dlatego warto szukać rozwiązań, które nam w tym pomogą.

Data dodania: 2010-03-17

Wyświetleń: 2525

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Duża liczba klientów, coraz większa sprzedaż wymuszają dobrą organizację przedsiębiorstwa. Kontrolowanie wszystkich aspektów  przez jedną osobę jest niemożliwe, a przy większej  ilości osób może być zawodne (opóźnienia w przepływie informacji, niesprawna komunikacja). Na szczęście żyjemy w XXI wieku, który wraz ze wzrastającymi trudnościami, przynosi nam też udogodnienia w ich rozwiązywaniu.

Duże przedsiębiorstwa już dawno odkryły udogodnienia, jakie może nieść ze sobą komputeryzacja. Jednym z nich było wprowadzenie do użytku systemów klasy ERP (od angielskiego Enterprise Resource Planning -  Zarządzenie Zasobami Przedsiębiorstwa). Systemy ERP pozwalają zgromadzić wszystkie dane dotyczące przedsiębiorstwa w jednym miejscu, co sprawia, że każdy dział korzysta z tych samych aktualnych danych. System ERP zachowuje i odzwierciedla relacje między poszczególnymi działami przedsiębiorstwa (np. magazyn – księgowość), przez co  integruje ich działanie.

Systemy ERP usprawniają przepływ informacji w firmie, dzięki czemu praca zespołu jest zsynchronizowana. Nie trzeba już wprowadzać tych samych danych wielokrotnie w różnych miejscach czy martwić się o przekazanie informacji innym działom. Wszystko to skutkuje większą sprawnością w prowadzeniu działalności, większą wydajnością, a co za tym idzie - większą konkurencyjnością na rynku.

Główną jednak zaletą tych systemów jest wspieranie planowania i zarządzania firmą. Na przykład -  na podstawie tempa produkcji i szacunku stanów magazynowych, system określi kiedy możliwe jest zrealizowanie zamówienia na daną ilość towarów.

Do lamusa przechodzi mniemanie, że systemy ERP są przeznaczone tylko dla dużych przedsiębiorstw. Takie myślenie wynikało głównie z wysokich kosztów stworzenia i wdrożenia takich systemów, przez co dostępne były tylko nielicznym. Jednak wzrost powszechności technologii oraz konkurencji na rynku usług informatycznych sprawiły, że koszty te nie są już wcale nieosiągalne.

Czy mała czy średnia nie potrzebuje zarządzania? Oczywiście, że tak. Dobre zarządzanie i organizacja jest wręcz pierwszorzędnym warunkiem sprawnego prosperowania firmy, a w konsekwencji jej wzrostu.

Jeśli czujesz, że Twoja firma potrzebuje usprawnień, lepszej organizacji – najlepsze, co możesz zrobić, to zainwestować w aplikację, która Ci w tym pomoże. A dodatkowo poprawi wydajność pracowników, którzy nie będą musieli tracić czasu na wykonywanie czynności, które automatycznie wykonać może aplikacjia.

Największą zaletą systemów ERP jest ich elastyczność – czyli możliwość stworzenia takiej aplikacji, która będzie dostosowana do specyfiki każdego przedsiębiorstwa właściwie każdej branży. Dobrze skrojona aplikacja jest jak dobrze skrojony garnitur, dlatego warto udać się do specjalistów, którzy znają się na swojej pracy i zadbają, byś był zadowolony z efektów inwestycji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena