Usługi agencji pracy są skierowane przede wszystkim do osób poszukujących pracy. Ale nie tylko – na przykład agencja pracy tymczasowej jest dobrym rozwiązaniem dla pracodawców, którzy poszukują pracownika na określony czas.

Data dodania: 2010-03-15

Wyświetleń: 2421

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W Polsce wyróżniamy pięć rodzajów agencji zatrudnienia. Agencja pośrednictwa pracy, która udziela pomocy w odnalezieniu odpowiedniego zatrudnienia kandydatom, a pracodawcom znalezienie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Taki rodzaj agencji dzieli się na agencję pośrednictwa pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz pośrednictwa pracy dla polskich obywateli do pracy za granicą.

Drugim rodzajem jest agencja doradztwa personalnego, która świadczy odpłatne usługi na rzecz pracodawców. Agencja poradnictwa zawodowego udziela pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia oraz w doborze kandydatów do pracy na stanowiska o specjalnych wymaganiach psychofizycznych. Piątą, coraz popularniejszą agencją, jest agencja pracy tymczasowej, której rolą jest kierowanie przez siebie rekrutowanych pracowników do pracodawcy w celu wykonania pracy tymczasowej.

Zanim przystąpi się do zawarcia umowy z jakąkolwiek agencją pracy, należy przede wszystkim sprawdzić jej status w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia – jeśli nazwa agencji tam się pojawia, znaczy, że jest zarejestrowana i legalna. Należy również sprawdzić, czy agencja pracy posiada certyfikat wydany przez marszałka województwa lub ministra pracy.

Podjęcie współpracy z agencją pracy wiąże się z trzema podstawowymi krokami: podpisanie umowy, złożenie zamówienia oraz dostarczenie faktury przez agencję po realizacji usługi. Sama umowa powinna jasno określać warunki zobowiązujące obie strony, przykładowo wysokość czy termin płatności wynagrodzenia agencji.

Przeważnie rolą agencji pracy jest nie tylko odnalezienie kandydata spełniającego warunki zamówienia stawiane przez pracodawcę, a klienta firmy, ale również zadbanie o obieg dokumentów i wzięcie na siebie spraw administracyjno-biurowych. Pracodawca ma zapewnić przede wszystkim godne warunki bhp, to jest dostarczyć stosowną odzież, gdy jest ona wymagana itp.

Warto również wiedzieć, że w odniesieniu do agencji pracy tymczasowej istnieje specjalnie opracowany kodeks etyczny opracowany przez agencje zrzeszone w Związku Agencji Pracy Tymczasowej. Kodeks ZAPT reguluje zasady świadczenia usług zrzeszonych agencji oraz jasno określa zasady przyjmowania lub wykluczania ze związku.

Podstawą prawną działania agencji zatrudnienia w Polsce jest ustawaz dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008r., Nr 69, poz. 415, z późn. zm.). Aktem wykonawczym do ustawy jest rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 26 stycznia 2009 r.w sprawie agencji zatrudnienia (Dz. U. Nr 17, poz. 91). Zasady działania agencji pracy tymczasowej reguluje ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z dnia 22 września 2003 r.).

Licencja: Creative Commons
2 Ocena