Rejsy statkiem po Odrze to od dawna, czyli już od XIX w. atrakcja turystyczna, która posiada rzeszę fanów zarówno wśród turystów, czyli przyjezdnych, jak i i wśród mieszkańców miast, położonych nad Odrą.
Wśród tych miast można wymienić Opole, Szczecin, Kostrzyń, niemiecki Frankfurt nad Odra, czy Wrocław i bardzo popularne w tym mieście rejsy.
Właśnie do Wrocławia chciałem się odwołać to właśnie miasto, chociaż położone jest w środkowym odcinku rzeki, to jednak na jego terenie wpadają 4 średniej wielkości rzeki do Odry, a węzeł wodny Wrocławia jest jednym z najbardziej złożonych, skomplikowanych i ciekawych w całej Europie, a w Polsce nie ma sobie równych. Wyjaśnić powinno się dlaczego tak skomplikowany system pojawił się w tym mieście. Przede wszystkim te 4 rzeki wpadające do Odry na terenie Wrocławia sprawiają, że koryto rzeki na przestrzeni dziesiątek, a może i setek lat musiało być coraz bardziej uregulowane, ze względu na rosnące miasto. Drugim powodem jest to, że miasto Wrocław leży na nie tylko na stałym lądzie, ale również na wyspach rzecznych, które są naprawdę sporej wielkości. Przepiękny Ostrów Tumski, z Katedrą Wrocławską, mostem zakochanych i prawdziwie klimatycznymi, oddającymi ducha dawnych lat kamieniczkami i brukowanymi uliczkami był pierwszy teren osiadnictwa, ale był wówczas... wyspą.
Wyspy zapewniały mieszkańcom większe bezpieczeństwo, doskonały szlak komunikacyjny oraz dostarczały pożywienia.
Tak rozwijające się miasto spowodowało utworzenie doskonałych szlaków rejsowych dla statków wrocławskich, które zachwycają już wiele pokoleń swoimi niesamowity i widokami na to piękne, wielokulturowe miasto
Nazwa „Lechistan” nie jest przypadkowym wyborem, lecz celowym nawiązaniem do legendy i symboliki narodowej, podkreślającą związek z historycznymi korzeniami Polski. Pojawienie się tej nazwy na polskich statkach handlowych było przejawem nie tylko patriotyzmu, ale także próbą przypomnienia o możliwych, choć często pomijanych w oficjalnej historiografii, aspektach polskiej przeszłości. Dlaczego właśnie „Lechistan” i co symbolizował dla Polaków?