W co zainwestować? Ile? Na jaki zysk mogę liczyć? Na jak długo zainwestować pieniądze? Na początku każdej inwestycji poprawne odpowiedzi na tego typu pytania to podstawowy pierwszy krok. Dlaczego więc w tak wielu przypadkach pytania te pozostają bez odpowiedzi?

Data dodania: 2010-03-01

Wyświetleń: 1740

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego tak często odpowiedzi są życzeniami a nie obiektywnym spojrzeniem na własne możliwości?

Emocje, czyli 2 + 2 =?

W sytuacji, kiedy do głosu dochodzą emocje, na najprostsze pytania bardzo trudno jest odpowiedzieć. Wielokrotnie okazuje się, że 2 + 2 nie zawsze jest 4. „Sprzedam!, Nie, o rany, może się odbije!". Nie ma ludzi odpornych na emocje w 100%. Pragnienie osiągnięcia zysku i chęć podjęcia szybkiej decyzji jest często silniejsze niż wykonanie prostego rachunku na papierze lub z pomocą kalkulatora.

Czas

Fakty nie pozostawiają złudzeń. W przypadku krótkiego horyzontu czasu, decyzje o inwestowaniu są bardzo trudne. Nie ma pewności, co się stanie na rynku gdy jesteśmy bardzo ograniczeni przez czas. Przykładem niech tu będzie zakup waluty i chęć zysku na różnicy kursowej. Ciekawe, że kiedy chodzi o decyzje długoterminowe to pewność, co do ich trafności u inwestorów wzrasta. Oznacza to, że z większą pewnością osiągnięcia zysku zainwestujemy w dłuższym terminie niż w krótszym.


Im bliżej tym więcej?

Pewność, co do wyboru jest także tym większa im bliższych spraw dotyczy. Przykładem może być tu wybór funduszu inwestycyjnego i jego przyszłych wyników. Z dużo większą pewnością inwestor poda stopę zwrotu z posiadanego funduszu, jaką chce uzyskać w przyszłości niż zachowanie ogólnego indeksu w skład, którego wchodzi fundusz.

Każda jest lepsza od...

Błędy kosztują wiele, bardzo wiele. Wie o tym każdy, kto choć raz zamknął inwestycję ze stratą. Nic tak nie boli jak świadomość, że można było zrobić coś lepiej. Zwłaszcza wtedy, kiedy rozwiązanie było tuż obok. Jest jednak coś gorszego od podjęcia złej decyzji, jest to jej brak.

Porównywanie

Jednym ze sposobów podjęcia decyzji jest porównanie danej inwestycji z podobnymi w swojej grupie. Nie zawsze jednak jest taka możliwość.


Widzieć tak szeroko by wiedzieć, że wszystko się liczy

Profil inwestora jest zestawem pytań, który pokaże nie tylko kierunek. Celem profilowania jest odpowiedź na pytanie: Jaka jest odpowiednia inwestycja dla danego inwestora? W poprawnie przygotowanym profilu, powinny znaleźć się takie obszary jak:


• Świadomość własnej wiedzy o inwestowaniu
• Czas inwestycji
• Kwota
• Spodziewane zyski
• Tolerancja na ryzyko (np. zachowanie podczas niekorzystnej sytuacji na rynku)


W bardzo wielu przypadkach po wypełnieniu profilu inwestor nie zgadza się z nim. Własne decyzje wydają się bardziej trafne niż chłodne analityczne spojrzenie pozbawione emocji. Jeżeli różnice są duże należy rozważyć mniej ryzykowną opcję. Wato pamiętać także o możliwości nie angażowania się w daną inwestycję. Odpowiednio zabezpieczony kapitał i celowe pozostanie poza inwestycją jest trzecią opcją po dwóch powszechnie znanych - kupnie i sprzedaży.


Licencja: Creative Commons
0 Ocena