Często sytuacje życiowe zmuszają nas do sięgnięcia po różne sposoby zdobycia gotówki. Najłatwiejszym sposobem wydaje się być sprzedaż rzeczy, które są przez nas nieużywane i zbyteczne. Jest to i skuteczne, ale też trzeba się liczyć z tym, że zarobimy na tym znacznie mniej niż wcześniej na tę rzecz wydaliśmy.

Data dodania: 2010-02-26

Wyświetleń: 8577

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sprzedać można wszystko: począwszy od książek, po kosmetyki, ubrania, a na biżuterii czy wyrobach jubilerskich kończąc. Mamy wiele możliwości wyboru drogi, gdzie nasz dobytek można korzystnie sprzedać.

Pierwsza droga, to tak zwana droga tradycyjna. Do nich zaliczamy wszystkie możliwości znajdujące się w naszym otoczeniu, mające swoją geograficzną lokalizację, jak lombardy, skupy.

Druga droga to świat wirtualny - Internet, a więc wszelkiego typu aukcje internetowe czy też ogłoszenia w serwisach czy na forach dyskusyjnych.

Lombardy

Jeśli chodzi o sprzedaż złota, pierwszą myślą, jest lombard. Lombard, czyli miejsce, gdzie teoretycznie można sprzedać wszystko - sprzęty AGD, RTV, komputery, złoto, telefony komórkowe. Sama sprzedaż złota odbywa się szybko. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Żeby dokonać transakcji, spisywana jest umowa pomiędzy lombardem a klientem, który w ten sposób zaświadcza, że jest właścicielem sprzedawanego przedmiotu i nie jest on kradziony.

Mianem lombardu określa się instytucję, gdzie można uzyskać pożyczki pod zastaw (jest to określenie poprawne). Oznacza to, że możemy oddać w zastaw np. starą biżuterię i otrzymać za nią pieniądze, ale w momencie, gdy nasza sytuacja finansowa się poprawi, możemy tę biżuterię wykupić. Tutaj istotnym minusem jest wysokie oprocentowanie - nie dość, że musimy zapłacić więcej za oddaną pod zastaw rzecz, to jeszcze naliczane są spore odsetki. Dodatkowo, jeśli sprzedajemy złoto i biżuterię, lombard skupuje je po znacznie zaniżonej cenie. W ten sposób skorzystanie z usług lombardu jako pożyczkodawcy wydaje się ostatnią drogą ratunku.

Komis

Działa na podobnej zasadzie, co lombard, z tą różnicą, że oddając do komisu przedmiot (głównie wyroby jubilerskie) zaznacza się preferowaną wyższą cenę, podpisuje się umowę z komisantem i czeka aż przedmiot zostanie sprzedany. Komis stosuje marżę, głównie w wysokości 15% od wartości sprzedaży towaru.

Skupy

Przeważnie skupy połączone są z usługą lombardową. Ale są również sklepy, które zajmują się wyłącznie skupowaniem - mogą skupować samo złoto, monety lub złom metalu czy samochody. Różnica polega na rodzaju usług - lombard skupuje tymczasowo z możliwością odkupienia, a skup staje się właścicielem przedmiotu (sprzedajemy mu go bez możliwości wykupienia).

Skupowanie złota odbywa się według ściśle określonych kursów. Każda próba złota ma swoją cenę odnoszącą się do wagi jednego grama. Ceny opierają się głównie albo na kursie londyńskim, albo nowojorskim - cennik między tymi dwoma kursami różni się. Kursy można porównać m.in. na diagramach Kitco dostępnych w sieci.

Skupem złota, srebra, platyny zajmują się również firmy jubilerskie. Jednakże często biżuterię traktują one jako złom jubilerski - w ten sposób skupują za znacznie mniejszą kwotę, a za zawyżoną sprzedają z korzyścią dla siebie.

Narodowy Bank Polski

Sprzedanie złota Narodowemu Bankowi Polskiemu nie jest rozwiązaniem łatwym. Jako instytucja państwowa ma ona określone reguły i procedury, których musi się trzymać. Najczęściej skupuje monety oraz sztabki złota, jednak najważniejsze jest to, aby były one niezniszczone, bez wyraźnych zarysowań i w idealnym stanie.

Ponadto przedstawiciele NBP mają do swojej dyspozycji specjalny katalog monet. Jeśli monety nie ma w katalogu, mogą oni odmówić skupu oferowanego przedmiotu. W sytuacjach wątpliwych rozpoczyna się proceduralny łańcuszek, który skutecznie może zniechęcić do skorzystania z usług tej instytucji.

Warto zaznaczyć, że NBP straciło swój tradycyjny charakter, ponieważ bank uruchomił system aukcyjny „Kolekcjoner". Tam każdy kolekcjoner może kupić monety i banknoty kolekcjonerskie na nowych zasadach obowiązujących od 2010 roku.

Serwisy aukcyjne

Najczęściej stosowanym sposobem sprzedaży złota jest skorzystanie z internetowych serwisów aukcyjnych. Najpopularniejszym takim serwisem w Polsce jest Allegro. Swoją ofertę prezentują tam sklepy jubilerskie, które mają już ugruntowaną pozycję w świecie aukcyjnym, jak i sprzedawcy indywidualni, którzy jednorazowo chcą sprzedać swoją biżuterię.

Tylko czy jednorazowa sprzedaż złota wzbudza zaufanie? Użytkownicy aukcji internetowych przy kupowaniu rzeczy kierują się przede wszystkim opinią sprzedawcy oraz ilością sprzedanych przez niego przedmiotów. Wystawiając na Allegro, czy Świstaku czy też eBay jednorazowo przedmiot trzeba liczyć się z nieufnością kupujących co do naszej wiarygodności. W szczególności odnosi się to do sprzedaży złota i biżuterii. Oczywiście można liczyć na łut szczęścia i wierzyć, że uda nam się bez problemów sprzedać nasze złoto, na przykład odezwie się do nas firma skupująca wyroby jubilerskie.

Sprzedaż on-line jest bardzo dochodowa i korzystna, o czym przekonali się już właściciele sklepów internetowych, także wystawienie biżuterii na aukcję w przypadku tak ogromnego zainteresowania usługami internetowymi i ich dostępnością, wydaje się być pomysłem trafionym.

Ogłoszenia w Internecie

Zamiast korzystać z usług aukcyjnych, gdzie trzeba się zarejestrować, można skupić się na innych serwisach czy też forach dyskusyjnych. Tam zamieszczamy swoją ofertę jednorazowo, dublując ją w wielu wątkach, na wielu stronach. Często nie trzeba długo czekać, aby wzbudzić zaintersowanie oraz uzyskać odpowiedzi osób prywatnych, które bezpośrednio chcą się z nami skontaktować, podając swój numer komunikatora internetowego czy adres poczty elektronicznej.

Skupy on-line

Poza granicami Polski dużą popularnością cieszą się internetowe skupy złota, biżuterii, a także innych przedmiotów. Tam, gdzie taka forma sprzedaży / skupu jest powszechna, bardzo łatwo jest sprzedać swoje złoto za korzystną cenę.
Skup złota on-line odbywa się w prosty sposób: wystarczy poprzez formularz zgłosić chęć sprzedaży złota czy innych wyróbów jubilerskich, a przedstawiciel handlowy kontaktuje się z potencjalnym klientem i omawia szczegóły. Następnie do klienta wysyłany jest bezpłatnie kurier, który odbiera złoto za pokwitowaniem i przewozi towar do siedziby skupu, gdzie złoto jest ważone oraz sprawdzana jest jego próba. Następnie prezentowana jest cena, na którą klient może się zgodzić bądź nie. Wycena jest dokonywana znacznie wcześniej, po opisaniu przez klienta przedmiotów - ich wagi i próby; ostateczna wycena (po sprawdzeniu towaru) przeważnie potwierdza pierwszą zaoferowaną cenę.

Możliwe, że i w Polsce doczekamy się powszechności takiego alternatywnego sposobu sprzedawania własnego złota, ponieważ brytyjska firma, właściciel www.howcashforgold.co.uk, na początku lutego uruchomił pierwszy polski skup złota on-line. Pewnie potrzeba będzie czasu, aby takie podejście do internetowej sprzedaży zyskało zaufanie Polaków, a i zagraniczne skupy zyskały również w Polsce opinię lidera.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena